Skoro jasno
23°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Dostál zverejnil komunikáciu medzi Pellegrinim a Kiskom o Ficovi: Vieš, on by už veľmi chcel odísť
Zdielať na

Dostál zverejnil komunikáciu medzi Pellegrinim a Kiskom o Ficovi: Vieš, on by už veľmi chcel odísť

Google News Button Sledovať správy

BRATISLAVA / "Vieš že ON by už veľmi chcel odísť. A jediné riešenie pre neho pripadá predseda ÚS. Ak sa mu tento odchod nevydarí, tak mu asi nič iné nezostane ako len tvrdo bojovať až do konca," mal povedať Pellegrini Kiskovi o Ficovi, podľa statusu, ktorý na sociálnych sieťach zverejnil politik Ondrej Dostál, predseda Občianskej konzervatívnej strany.

Úrad vlády v stredu reagoval na vyjadrenie lídra OKS Ondreja Dostála, ktorý mal zverejniť konverzáciu medzi Pellegrinim a Kiskom o možnom pôsobení Roberta Fica na ústavnom súde:

"Ide o zúfalé divadlo pána Dostála, ktorý zachraňuje klesajúce percentá Kisku, topiaceho sa vo vlastných škandáloch. Táto komunikácia neobsahuje nič, čo sa týka pozemkových a daňových problémov Kisku. Predseda vlády sa nikdy nezníži na úroveň Andreja Kisku, a nezverejní výhražnú komunikáciu jedného z jeho poradcov."

Poslanec Ondrej Dostál zverejnil na svojom účte nasledovné:

Začiatkom roka 2019 sa expremiér Fico a jeho zastupujúci premiér Pellegrini stretli s prezidentom Andrejom Kiskom vo vládnom zariadení Kamzík v Starom Smokovci a druhýkrát v hoteli Bôrik. Témou bol nový ústavný súd. Fico sa veľmi, ale naozaj veľmi chcel stať predsedom ústavného súdu. Kiska ho odmietol.

​Fico sa predsedom ústavného súdu nestal. Jeho vypočúvanie na ústavnoprávnom výbore a diskusia o nedostatočnej dĺžke jeho právnickej praxe patrí k veciam, ktoré si z tohto volebného obdobia budem pamätať asi najdlhšie. Fico nakoniec kandidatúru stiahol a predsedom ústavného súdu sa nestal.

Ficove vyhrážky

Zhruba pred rokom bolo vznesené obvinenie voči konateľovi Kiskovej firmy KTAG Eduardovi Kučkovskému za daňový trestný čin v súvislosti s Kiskovou kampaňou. A bolo pravdepodobné, že po skončení výkonu prezidentskej funkcie sa bude podobne postupovať aj voči Kiskovi. Andrej Kiska vtedy verejne prehovoril o nátlaku, ktorý naňho Fico začiatkom roka 2019 vyvíjal v súvislosti so svojou snahou stať sa predsedom ústavného súdu, a o vyhrážkach, ktoré mu v tejto súvislosti adresoval. Mal som podozrenie, že z Ficovej strany mohlo prísť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu vydierania a podal som naňho trestné oznámenie.

​Zastavené trestné stíhanie

Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie, ale v septembri 2019 ho zastavil. Bolo zjavné, že Fico sa Kiskovi vyhrážal, ale podľa vyšetrovateľa to nebol trestný čin. Podal som sťažnosť, ale bola odmietnutá. V uznesení o zastavení trestného stíhania z 11.9.2019, ktoré mi ako oznamovateľovi bolo doručené, sa nachádzali veľmi zaujímavé informácie o tom, čo k veci uviedli aktéri komunikácie zo začiatku roka 2019 Kiska, Fico, Bugár a Pellegrini, ale aj o tom, aké správy si v tom čase medzi sebou posielali.

Často zvyknem odpoveď orgánov činných v trestnom konaní na moje podnety aj zverejniť. V tomto prípade som tak neurobil, lebo som mal pochybnosti, či mám zverejňovať informácie o tom, ako medzi sebou súkromne komunikovali najvyšší ústavní činitelia. Ale dnes som sa rozhodol to prehodnotiť.

Čo písal Pellegrini Kiskovi o Ficovi

Andrej Kiska sa stal predmetom špinavej kampane, za ktorou nemôže stáť nikto iný ako Ficov a Pellegriniho Smer. A ešte tomu zrejme nie je koniec. Andrej Kiska v predvolebných diskusiách Pellegrinimu Ficove vyhrážky prednesené v jeho prítomnosti, alebo prinajmenšom s jeho vedomím pripomenul, ale Pellegrini sa tváril ako svätý za dedinou.

Nebudem zverejňovať celé uznesenie so všetkými prepismi ich vzájomnej komunikácie, ale jednu podstatnú vec musím.
V januári 2019 Pellegrini Kiskovi o Ficových vyhrážkach napísal: "Vieš že ON by už veľmi chcel odísť. A jediné riešenie pre neho pripadá predseda US. To posolstvo je skôr že by to veľmi chcel a na oplátku ponúka veľmi konštruktívny dialóg a snahu o upokojenie situácie na všetkých frontoch, kde nejaké problémy by mohli byť... Ale je pravda, že ak sa mu tento odchod nevydarí, tak mu asi nič iné nezostane ako len tvrdo bojovať až do konca."

Odchod na ústavný súd sa Ficovi nevydaril. Konštruktívny dialóg a upokojenie situácie teda nenastali. A teraz vidíme, čo Pellegrini myslel tým Ficovým tvrdým bojovaním až do konca.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy