Minister spravodlivosti odporučil prezidentke, aby udelila milosť pre Davida Baka, ktorý zabil svojho otca

26.02.2020 10:54 Noviny.sk Slovensko

Minister spravodlivosti odporučil prezidentke, aby udelila milosť pre Davida Baka, ktorý zabil svojho otca

BRATISLAVA / Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) odporučil prezidentke Zuzane Čaputovej, aby udelila milosť pre Davida Baka. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva spravodlivosti. Podľa Gála môže odsúdený počas skúšobnej doby preukázať, že jeho čin bol výnimočným zlyhaním. David Bako aj jeho mama boli zo strany otca dlhé roky týraní. Ako 17-ročný svojho otca zavraždil a sám sa po skutku prihlásil na polícii. Súd rozhodol o vine v decembri 2019.

Minister spravodlivosti Gábor Gál odporučil prezidentke SR Zuzane Čaputovej udelenie milosti s primeranou skúšobnou dobou pre Davida Baka, počas ktorej bude môcť odsúdený preukázať, že jeho skutok bol ojedinelým skratom a je na správnej ceste stať sa hodnotným a ušľachtilým dospelým mužom. Zároveň však vo svojom liste hlave štátu uviedol, že uložený trest vo výške odňatia slobody na dva roky možno považovať za spravodlivý, plniaci individuálnu aj generálnu prevenciu. "Náš zákon je tvrdý, na druhej strane musím povedať, že rozhodnutie súdu akceptujeme a vymeraný trest považujeme za spravodlivý," uviedol Gál. 

Súd v decembri 2019 uznal Davida Baka vinným zo spáchania obzvlášť závažného zločinu vraždy, za čo mu bol uložený trest odňatia slobody vo výmere dva roky. Po zásahu prezidentky Zuzany Čaputovej do väzenia nenastúpil a ľudia začali žiadať o milosť. Ministerstvo spravodlivosti SR pripravilo podklady a teraz je na rozhodnutí prezidentky, ako o nej rozhodne. "Každá žiadosť o milosť je veľmi prísne, dôkladne a individuálne posudzovaná a je predpoklad, že to rozhodnutie padne v dohľadnej dobe," uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. 

Príbehu Davida Baka sa venovalo aj Siedme nebo. "Stále som dúfal, do poslednej chvíle, že mi bude otcom a zároveň aj tým vzorom," povedal v Siedmom nei David. Večer, 6. septembra 2017 sa to celé skončilo. Najskôr použil kladivo, potom nôž. "Myseľ odišla a pracovali iba ruky," dodal David. 

Prípad chlapca z Galanty vzbudzuje rozporuplné pocity. Spáchal zločin, mal by byť teda potrestaný. Vynára sa tu však veľké ale. "Je iné dopustiť sa chladnokrvnej vraždy a je iné v tom naozaj vystupňovanom afekte po dlhých rokoch týrania," uviedol obhajca Dávida, Daniel Lipšic. 

V decembri odvolací súd poslal Dávida za mreže. Pozrite si archívnu reportáž:

​​

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:35 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Panelák VII.
05:55 Prvé oddelenie II.
06:20 TIPOS INFO
06:25 Dovidenia, stará mama!
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
06:05 Okruh
07:45 Lord of the Dance
09:30 Skoro dospělá