Čaputová ku Gorile: Dozorujúci prokurátor Kováčik by nemal vyvolať pochybnosti o jeho úmysloch a osobnej integrite

18.10.2019 14:10 Noviny.sk Politika

Čaputová ku Gorile: Dozorujúci prokurátor Kováčik by nemal vyvolať pochybnosti o jeho úmysloch a osobnej integrite

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Prezidentka Slovenskej republiky predstúpila a verejne sa vyjadrila ku kauze Gorila. Nezabudla, že prechádzame zložitým obdobím, kedy je naozaj zložité veriť štátnym orgánom, ale zároveň pripomenula, aby sme na základe tohto nepaušalizovali.

"To čo sa za posledné dni z médií dozvedám, presiahlo moju predstavivosť," začala svoj prejav prezidentka Zuzana Čaputová.  Podľa jej slov každý, kto sa zaujímal o verejné dianie, asi tušil, že v našom štáte máme problémy s korupciou, vymožiteľnosťou práva a zneužívaním moci. "Arogancia aktérov komunikácie, ich cynizmus prekvapil určite nielen mňa," dodala prezidentka.

​Kauza Gorila sa vyšetruje sedem rokov, vďaka čomu už zrejme došlo k premlčaniu väčšiny skutkov. Aktéri tejto kauzy ďalej pôsobia vo svojich profesiách. Komunikácia podnikateľa so sudkyňou, z ktorej vyplýva podozrenie na rozsiahlu korupciu v justícii. Táto kauza je zatiaľ bez viditeľného posunu vo vyšetrovaní sudkyne a prokurátora. Rovnako komunikácia o korupčnom správaní medzi obvineným podnikateľom a bývalým generálnym prokurátorom je po niekoľkých mesiacoch bez vznesenia obvinenia. "Nemožno nevidieť súvislosti medzi týmito skutočnosťami a smrťou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Práve takýmto kauzám sa Ján Kuciak venoval vidiac, že niektoré špičky justície kolaborovali so zločinom," nezabudla prezidentka spomenúť smrť investigatívneho žurnalistu. 

Sme zavalení informáciami o zneužívaní moci a len málo počujeme o tom, ako sa tieto skutky darí vyšetriť a stíhať. Táto informačná asymetria môže podľa Čaputovej spôsobovať frustráciu. "Zaujímala som sa preto o aktuálne dianie. Po včerajších rozhovoroch s policajným prezidentom Lučanským, námestníčkou GP Kováčikovou a ministerkou vnútra Sakovou, môžem za seba povedať, že tak polícia, ako aj prokuratúra si vážnosť situácie uvedomujú a pracujú na tom, aby aj verejnosti ukázali výsledky. Predstavitelia polície a prokuratúry majú nateraz moju dôveru," povedala Zuzana Čaputová. 

"Ako prezidentka cítim povinnosť ozvať sa, keď vidím nespravodlivosť, zneužívanie moci alebo zanedbanie povinnosti kompetentných orgánov. Rovnako však považujem za svoju povinnosť vyzdvihnúť aj pozitívny prístup, keď je na to dôvod. Žiadam verejnosť, aby sme nepaušalizovali a neposudzovali všetkých sudcov a policajtov rovnako," žiadala prezidentka prostredníctvom prejavu celé Slovensko. Vyšetrovatelia a dozorujúci prokurátor podľa prezidentky majú ešte nárok na to, aby od nás mohli žiadať dôveru. "Moja terajšia dôvera a ani čas potrebný na preukázanie výsledkov však nie sú nekonečné a bezhraničné. Zatiaľ čo v ostatných prípadov a vyjadrení dozorujúcich prokurátorov mám pocit, že si spoločenskú naliehavosť a dôležitosť týchto káuz uvedomujú a s týmto vedomím na nich aj pracujú, z verejných vyjadrení a pôsobenia dozorujúceho prokurátora (pozn. red: Dušan Kováčik) prípadu Gorila tento pocit nemám. Som presvedčená, že v takej vážnej kauze, by dozorujúci prokurátor nemal vyvolať pochybnosti o jeho úmysloch, osobnej integrite a mal by mať výsledky, ktoré nás oprávňujú im dôverovať," dodala preziedentka. 

Verejný tlak na justičné orgány prináša svoje výsledky. "Vyhlásenie rady prokurátorov aj etickej komisie prokuratúry považujem za významný krok a príklad pre ostatných. Z korupcie dôvodne podozriví sudcovia alebo policajti či prokurátori nemôžu zotrvávať vo svojich funkciách," potvrdila svoje slová prezidentka.  

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:20 Oceľová päsť
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
15:50 Bláznivá olympiáda
17:45 Áno, šéfe USA I.
18:40 Áno, šéfe USA I.
16:45 Rozum v hrsti
18:05 Titanic: Krv a oceľ
20:10 Klamári II.
16:45 Hanička a Murko pre najmenších
17:00 Ovečka Shaun I.
17:05 Máša a medveď II.
16:25 Barva pleti
18:20 Arthur a souboj dvou světů
20:15 Parker