Maďarské politické strany Most-Híd, SMK a MKDSZ-MKDA pôjdu do volieb na spoločnej kandidátke

18.10.2019 11:29 Noviny.sk Politika

Maďarské politické strany Most-Híd, SMK a MKDSZ-MKDA pôjdu do volieb na spoločnej kandidátke

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Maďarské politické strany Most-Híd, Strana maďarskej komunity (SMK) a Maďarská kresťanskodemokratická aliancia (MKDSZ-MKDA) sa dohodli na spoločnej kandidátke. Predsedovia strán ale na jej čele nebudú stáť.

Ako informovala hovorkyňa Most-Híd Klára Magdeme, strany pôjdu do budúcoročných parlamentných volieb na kandidačnej listine spoločnej volebnej strany, ktorú pod názvom "Strana regiónov Most MK“ vytvorí MKDSZ-MKDA. Predsedovia strán nebudú na čele kandidátky.

"Delegácie sa medziiným dohodli aj na tom, že strany vytvoria spoločný kampaňový štáb a spoločný volebný program. Kandidáti na spoločnej kandidačnej listine musia akceptovať hodnotové rozdiely strán a navzájom nemôžu viesť antikampaň. Strany zabezpečia kvóty aj pre kandidátov iných národností. Úspešní kandidáti po voľbách v parlamente vytvoria spoločný poslanecký klub,“ priblížila Magdeme.

Spoločný návrh v ďalšom kroku prerokujú predsedníctva jednotlivých strán. Ak predsedníctva návrh prijmú, strany budú s ďalšími stranami rokovať spoločne.

„Ak to však budú vedieť vysvetliť svojim voličom, tak je tam veľká šanca, že prejdú do Národnej rady SR,“ myslí si Baboš. To, že na čele kandidátky nebudú predsedovia strán hodnotí politológ ako strategický krok. "Je to taký ústupok či kompromis, ktorý obe strany urobili, aby dospeli k spoločnej dohode,“ dodal Baboš.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:20 Súdna sieň
05:40 DIVOKÉ KONE II.
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:20 Panelák
06:20 NAŠI III.
06:50 POLICAJTI V AKCII
08:10 Odsúdené II.
06:45 Zubor Pompík
06:55 Rapotáčik
07:05 Agi Bagi III.
05:20 Slunce, seno, erotika
07:15 Skleněné peklo
09:05 Lagerfeld - důvěrné