Čaputová pricestovala na svoju štvrtú oficiálnu návštevu. Váži si podporu Poľska počas mečiarizmu

Čaputová pricestovala na svoju štvrtú oficiálnu návštevu. Váži si podporu Poľska počas mečiarizmu

VARŠAVA / Poľsko je pre Slovensko veľmi dôležitým partnerom – či už v obchode, vzájomných investíciách alebo v rámci spolupráce v dôležitých oblastiach, ako sú energetika a bezpečnosť. Je tu veľký priestor, aby sme spolu urobili ešte viac, napríklad aj v oblasti spoločných cestných prepojení. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla počas dnešnej návštevy Varšavy

"Naše vzťahy ale nie sú len o ekonomike. Sú aj o spoločnej histórii a spoločných hodnotách. Tento rok si pripomíname 30. výročie demokratických zmien v Európe. Počas komunistického režimu bola práve spolupráca poľských a našich disidentov veľmi dôležitá. Navzájom si dodávali silu v boji s totalitou a neslobodou," uviedla po stretnutí s prezidentom Andrzejom Dudom. Zároveň sa mu poďakovala za podporu, ktorú Poľsko preukazuje Ukrajine a jej euroatlantickému smerovaniu. "Ukrajina je náš spoločný a zároveň najväčší sused. Jej bezpečnosť a stabilita je preto našou spoločnou prioritou. Mojím osobným cieľom je prispieť k zblíženiu a väčšiemu porozumeniu medzi Ukrajinou a naším regiónom. Aj preto plánujem Ukrajinu čo najskôr navštíviť," informovala Čaputová.

Zuzana Čaputová pripomenula, že práve Poľsko bolo prvou krajinou strednej a východnej Európy, kde pred tridsiatimi rokmi boli čiastočne slobodné voľby. "Bolo to pre nás veľkou inšpiráciou. Na Slovensku nezabúdame na mená, ktoré boli s touto obrovskou zmenou späté - Lech Walesa, Tadeusz Mazowiecki, či Lech Kaczyński a mnohí ďalší. Vďaka nášmu spoločnému boju za slobodu sa demokratické hodnoty spravodlivosti, solidarity či rovnosti stali neoddeliteľnou súčasťou identity nášho regiónu," pokračovala slovenská hlava štátu. Zdôraznila, že to neznamená, že keď sme tieto hodnoty raz ubránili, nebude ich potrebné brániť znova v prítomnosti aj v budúcnosti.

Na Slovensku sme podľa nej takejto hrozbe čelili ako prví - počas mečiarizmu. "Ale s pomocou našich partnerov z Európskej únie, ale aj Poľska či Česka, sme toto obdobie prekonali a hodnoty demokracie ubránili. Našou dobrou historickou skúsenosťou je, že zvládnuť výzvy, minulé aj terajšie, nám pomáha práve návrat k hodnotám, ktoré sme pred tridsiatimi rokmi začali spoločne budovať," vyhlásila prezidentka.

"Pánovi prezidentovi som sa tiež poďakovala za podporu, ktorú Poľsko neustále preukazuje Ukrajine a jej euroatlantickému smerovaniu. Ukrajina je náš spoločný a zároveň najväčší sused. Jej bezpečnosť a stabilita je preto našou spoločnou prioritou. Mojím osobným cieľom je prispieť k zblíženiu a väčšiemu porozumeniu medzi Ukrajinou a naším regiónom. Aj preto plánujem Ukrajinu čo najskôr navštíviť," uviedla prezidentka.

Prezidentka Zuzana Čaputová je dnes na návšteve poľskej Varšavy. V rámci nástupnej návštevy sa stretla s prezidentom Poľskej republiky Andrzejom Dudom. S poľskou hlavou štátu má okrem rokovania na programe aj obed za účasti predsedov oboch komôr parlamentu Marekom Kuchcińskim a Stanisławom Karczewskim. Prezidentka sa následne stretne s predsedom vlády Poľskej republiky Mateuszom Morawieckim.

Ide o štvrtú pracovnú cestu Zuzany Čaputovej do zahraničia za mesiac vo funkcii. Prvá viedla tradične do Prahy. Okrem rokovaní s politickými predstaviteľmi sa tam zúčastnila aj na koncerte Zuzana není sama doma, ktorý pre ňu pripravili jej priaznivci. Desať dní po inaugurácii navštívila Brusel - aj ako hlavné mesto Belgicka, aj ako sídlo inštitúcií Európskej únie a NATO. Vtedy rezonoval jej výrok, že návštevu bruselských inštitúcií, ktorých je Slovensko členom, nepovažuje za návštevu zahraničia. Minulý týždeň išla do Maďarska. Vo svojom vyjadreniach sa venovala nielen bilaterálnym otázkam, ale aj spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky. Tá podľa nej nemôže byť len o ochrane regionálnych záujmov, musí sa snažiť prinášať vlastné riešenia na európsku pôdu. Priestor vidí najmä v tom, ako chcú krajiny riešiť trend automatizácie a robotizácie pracovného trhu. Na rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom sa zaujímala o otázky fungovania justície a súdneho systému. Práve pre problémy v rovnakej oblasti sa o Poľsko začala zaujímať aj Európska komisia.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:25 NAŠI III.
09:45 NAŠI III.
10:30 Dovidenia, stará mama! II.
08:45 NOVÁ ZÁHRADA
09:55 NA CHALUPE
11:05 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
08:30 Dr. Dokonalý
09:45 Áno, šéfe USA III.
10:35 Áno, šéfe! USA IV.
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Knihy od Stonožky
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
07:30 Nine
09:40 Nádech pro lásku
11:45 Útěk ze Sibiře