Prezidentka Čaputová v Bruseli navštívila kráľa, sídlo NATO i Európskej únie

Prezidentka Čaputová v Bruseli navštívila kráľa, sídlo NATO i Európskej únie

BRUSEL / Svoju návštevu v Bruseli prezidentka Zuzana Čaputová nepovažuje za zahraničnú. Povedala to po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Slovensko podľa neho plní svoje záväzky voči NATO najrýchlejšie spomedzi členských krajín. Reč bola aj o kandidatúre Miroslava Lajčáka na post zástupcu šéfa NATO. Prezidentka povedala, že by to pre ňu bola česť, ak by slovenský diplomat zastával takúto funkciu.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú privítalo v Bruseli horúce počasie. Extrémne teplo ale nezmenilo nič na pláne navštíviť až šesť miest v administratívnom hlavnom meste Európskej únie. 

Prvá bola zastávka u kráľa Filipa, no tam médiá prístup nedostali. Od kráľa Filipa šla prezidentka Čaputová do centrály NATO, kde sa stretla s jej šéfom Jensom Stoltenbergom. S ním sa bude stretávať aj na samitoch Severoatlantickej aliancie ako vrchná veliteľka ozbrojených síl Slovenska. "Fakt, že ste len 10 dní po vašej inaugurácii prišli sem hovorí o vašom silnom záväzku voči Severoatlantickej aliancie i Slovensku," uviedol Stoltenberg. 

"Pätnásť rokov máme najlepšie bezpečnostné záruky v Slovenskej republike pre ochranu našich hodnôt, všetkých tých hodnôt, ktoré považujem aj ja pri výkone svojej funkcie za kľúčové," povedala Čaputová. Zo sídla NATO sa šla Zuzana Čaputová zoznámiť s diplomatmi, ktorí v Bruseli pôsobia. Odtiaľ k šéfovi Európskej komisie, kde po bilaterálnom stretnutí nasledovala tlačová beseda. 

Prezidentka Čaputová svoju prvú návštevu absolvovala, ako to už býva zvykom, v susednom Česku. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:00 NOVÁ ZÁHRADA
05:00 Prvé oddelenie II.
05:20 DEDIČSTVO
06:05 MacGyver
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:10 Sníček
05:20 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:15 Popelky
07:50 Vyškolena láskou
09:30 Arrietty ze světa půjčovníčků