Ak Duma zlegitimizuje okupáciu Československa z augusta 1968, bude to akt nepriateľstva, tvrdí opozícia

02.06.2019 15:10 Noviny.sk Politika

Ak Duma zlegitimizuje okupáciu Československa z augusta 1968, bude to akt nepriateľstva, tvrdí opozícia

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Ak ruská Duma vyhlási, že invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste v roku 1968 bola legitímna a oprávnená, bude to jasný akt nepriateľstva Ruska voči Slovenskej republike a Českej republike. Vyjadrila sa tak opozičná strana SaS s tým, že Rusko sa tak stane hrozbou pre demokracie.

 Český portál Forum 24 v sobotu zverejnil informáciu, že ruskí komunistickí poslanci chcú legitimizovať vstup vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa.  Nie je to prvý raz, čo sa v ruskej Dume objavil takýto návrh zákona. V júni 2016 sa predkladateľ súčasného návrhu Jurij Sineľščikov spolu s Nikolajom Kolomejcevom a Sergejom Rešuľskinom pokúšali uspieť s obdobným zákonom. Slovenský rezort diplomacie vtedy uviedol, že podľa ich presvedčenia je táto iniciatíva v príkrom rozpore s duchom Zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi SR a RF z roku 1993. V preambule tejto zmluvy „obe strany odsúdili pošliapanie zásad medzinárodného práva v roku 1968 ako i ďalšie neospravedlniteľné zotrvanie sovietskych vojsk na československom území“.

"Takýto krok len rozjatrí staré jazvy a podporí názor, že Rusko je hrozbou pre demokracie. Týmto štýlom zároveň stratia aj posledných, ktorí odmietajú vidieť v Rusku túto hrozbu," povedal predseda SaS Richard Sulík.

"Očakávame, že v prípade schválenia takejto provokácie slovenská diplomacia adekvátne zareaguje," vyhlásil Sulík. "Strana SaS už v minulosti upozornila, že počet ruských diplomatov na ambasáde v Bratislave prekračuje úroveň reálnej agendy, ktorá medzi oboma štátmi existuje a zníženie ich počtu je vecou národnej bezpečnosti Slovenskej republiky," dodal poslanec NR SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus. 

Akékoľvek legitimizovanie invázie vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968 do Československa je neprijateľné. Uvádza sa to v reakcii slovenského ministerstva zahraničných vecí na návrh zákona o oprávnenosti okupácie.  

Viac sa dočítate v článku TU:

Zdroj: noviny.sk/

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:05 Aféry II.
12:00 INKOGNITO
13:05 VŠETKO ČO MÁM RÁD
11:20 Áno, šéfe USA II.
12:20 NOVÁ ZÁHRADA
13:35 DEDIČSTVO
10:30 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
12:35 Vražedné Miami
11:45 Kúzlovanie
11:50 Rybičky Flip a Flap
12:00 Maxipes Fík
09:55 Vášeň mezi řádky
11:55 Divergence
14:25 Pompeje