Robert Fico navrhne na miesto ministra financií Ladislava Kamenického

Robert Fico navrhne na miesto ministra financií Ladislava Kamenického

BRATISLAVA / Hovorilo sa o tom, že premiér Peter Pellegrini by údajne chcel za ministra financií eurokomisára a neúspešného kandidáta na prezidenta Maroša Šefčoviča. Po vyhlásení premiéra Pellegriniho a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica ale tieto dohady padli. Fico vyhlásil, že na miesto ministra financií navrhne predsedníctvu strany Smer-SD Ladislava Kamenického.

Robert Fico a premiér Peter Pellegrini sa dohodli na tom, že na budúci týždeň zvolajú predsedníctvo, kde Robert Fico navrhne na miesto ministra financií Ladislava Kamenického. Vzhľadom na to, že Peter Pellegrini už vo štvrtok odíde aj z ministerstva, jeho miesto na chvíľu preberie premiér Peter Pellegrini. To do chvíle, kým strana rozhodne o tom, či Kamenický bude alebo nebude ministrom. "Chcem potvrdiť, že po vzájomnej dohode medzi predsedom strany SMER - sociálna demokracia Robertom Ficom a predsedom vlády Slovenskej republiky Petrom Pellegrinim mi bolo ponúknuté kreslo ministra financií. Ponuku som prijal s veľkým rešpektom a ďakujem im za prejavenú dôveru. Pevne verím, že budem mať dôveru aj členov predsedníctva strany SMER - SD a moju nomináciu schvália na svojom najbližšom zasadnutí. Následne, ak budem vymenovaný prezidentom SR za ministra financií, rád predstavím verejnosti a médiám svoju víziu a vyjadrím sa aj k aktuálnemu stavu rokovaní o nových návrhoch v rámci koalície. Až do môjho vymenovania sa nebudem k mojej nominácii ďalej vyjadrovať," uviedol Kamenický vo svojom stanovisku k nominovaniu.

Ladislav Kamenický zo Smeru-SD je predsedom Výboru NR SR pre financie a rozpočet a členom Výboru NR SR pre európske záležitosti. 

"Ak pán Kamenický ešte prejde vnútornými procesmi strany Smer-SD, tak ako nový minister financií nebude mať ľahkú úlohu, lebo bude ministrom len niekoľko mesiacov a bude pre neho ako dlhoročného člena Smeru ťažké udržať si vo funkcii nevyhnutný odstup od straníckych a populistických chúťok prejesť rozpočet," reagoval Eduard Heger z OĽaNO. "Očakávam, že jeho najvyššou prioritou bude silná podpora práce Útvaru hodnoty za peniaze a dôsledné presadzovanie ich opatrení do rozpočtu. Tiež je dôležité, aby mal odvahu udržať fiškálnu rovnováhu, dosiahnuť vyrovnaný štátny rozpočet a nepodľahnúť populistickým požiadavkám vládnych strán, ktoré môžu zadlžiť Slovensko do budúcnosti. Očakávam, že sa zaviaže nemeniť fiškálne ciele, prisľúbené jeho predchodcom Petrom Kažimírom," hovorí Heger.

Medzi jeho priority by malo podľa neho určite patriť zlepšovanie výberu daní a zastaviť ich únik najmä k podvodníkom na DPH.

Pripomíname verejnosti, že Peter Kažimír je už siedmy minister z 13tich, ktorý opustil vládu od posledných parlamentných volieb. Aj preto si myslíme, že vláda svoju stabilitu prezentuje iba navonok, no v skutočnosti všetky odchody a príchody nových ľudí negatívne ovplyvňujú procesy na jednotlivých ministerstvách.

Pozrite si vyhlásenie Roberta Fica a Petra Pellegriniho.

Šuškalo sa aj o Marošovi Šefčovičovi

Podľa informácií portálu Teraz.sk z prostredia úradu vlády chcel premiér Peter Pellegrini na miesto Petra Kažimíra Maroša Šefčoviča. Jeho hovorkyňa Renáta Goldírová ale pre  reagovala, že Šefčovič ponuku na funkciu ministra financií nedostal a ani ju nezvažuje. 

Podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír sa v pondelok 1. apríla 2019 vzdal svojho poslaneckého mandátu. V polovici marca ho totiž prezident Andrej Kiska vymenoval za guvernéra Národnej banky Slovenska.

Do kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky predložil oficiálny dokument, v ktorom sa podľa čl. 81 Ústavy Slovenskej republiky vzdáva mandátu poslanca Národnej rady SR. "Tak ako som avizoval, postupne sa vzdám všetkých politických postov. Dnes som sa oficiálne vzdal mandátu poslanca a predpokladám, že v najbližšom období dôjde aj k ukončeniu môjho pôsobenia na ministerstve financií," povedal Peter Kažimír.

Prezident Andrej Kiska 13. marca vymenoval Petra Kažimíra za guvernéra Národnej Banky Slovenska. Urobil tak aj za prítomnosti premiéra Petra Pellegriniho. Kiska počas svojho príhovoru upozornil nového guvernéra, že musí byť nestranný. Keďže je bývalým členom politickej strany bude pod verejnou kontrolou. Kažimír na základe jeho požiadavky, ktorá mu bola schválená, opustí vládu ako minister financií a nastúpi do funkcie guvernéra, neskôr.

Kažimíra by chcel na poste ministra financií nahradiť aj Peter Pellegrini.

Zdroj: noviny.sk, teraz.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:00 Kutyil s.r.o.
18:50 Kutyil s.r.o.
19:35 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
18:05 Súdna sieň
19:05 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha III.
18:00 Máša a medveď II.
18:10 Viking Vicky
18:25 Ruby z dúhy I.
16:50 Asterix: Sídliště bohů
18:25 Prázdniny!
20:15 Jasmíniny slzy