Robert Mistrík odstupuje vo voľbách, podporí Čaputovú

Robert Mistrík odstupuje vo voľbách, podporí Čaputovú

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Robert Mistrík počas tlačovej konferencie v utorok odstúpil z boja o prezidentské kreslo a zároveň vyjadril podporu svojej demokratickej súperke Zuzane Čaputovej.

Robert Mistrík, ktorý bol dlhý čas favoritom v prieskumoch prezidentských volieb, sa odstúpil zo súperenia o post prezidenta Slovenskej republiky. Oficiálne to oznámil v utorok o jedenástej na spoločnej tlačovke so Zuzanou Čaputovou. 

Ako Mistrík v prítomnosti Čaputovej povedal na tlačovej besede, od začiatku sa snažil vždy správať slušne a zodpovedne. "Dnes po zrelej úvahe chcem oznámiť, že z prezidentských volieb odstupujem," vyhlásil s tým, že podľa prieskumov, ktoré budú zverejnené v najbližších dňoch, Zuzana Čaputová v nich výrazne vedie pred Mistríkom. "Vyjadrujem nahlas podporu Zuzane Čaputovej. Teraz ide o Slovensko a o budúcnosť nás všetkých," dodal. Ako uviedol, nikdy mu nešlo o osobné ambície. "V týchto voľbách ide o veľa. Nesmieme do prezidentského paláca pustiť predĺžené ruky Roberta Fica a Vladimíra Mečiara," vyhlásil. Mistrík a zároveň zdôraznil, že nemá žiadne politické plány.

Zuzana Čaputová poďakovala Mistríkovi za prejavenú dôveru. "Rozhodnutie si nesmierne vážim. Nie je automatické, že podpora jeho voličov sa presunie ku mne, budem sa musieť o ich dôveru uchádzať," uviedla a podotkla, že sa uchádza o dôveru všetkých ľudí, pre ktorých je ľudskosť, súcit a túžba po spravodlivejšom Slovensku na prvom mieste.

Po odstúpení Mistríka sa o priazeň voličov uchádza 13 kandidátov

Roberta Mistríka  podporila opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) a mimoparlamentná strana Spolu - občianska demokracia. Čaputovú podporuje mimoparlamentné Progresívne Slovensko. Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 16. marca, o priazeň voličov sa po odstúpení Mistríka uchádza 13 kandidátov.

​Od soboty druhého marca platí zákaz zverejňovania prieskumov verejnej mienky, od štvrtku 14. marca zase platí zákaz vedenia volebnej kampane a zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch. Ten istý deň je zároveň koncom lehoty na vzdanie sa kandidatúry na prezidenta.

V prípade, že v prvom kole volieb žiaden kandidát nezíska potrebnú väčšinu hlasov, druhé kolo sa uskutoční 30. marca. V tomto prípade platí zákaz zverejňovania prieskumov verejnej mienky od 23. marca. Zákaz vedenia volebnej kampane a zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch v prípade druhého kola platí od 28. marca.

Kiska podporil Čaputovú

"Veľmi oceňujem postoj pána Mistríka, ktorý dnes urobil veľké rozhodnutie a odstúpil v prospech teraz už jasnej favoritky Zuzany Čaputovej," uviedol Andrej Kiska na facebooku. 

​"Veľmi oceňujeme mimoriadne zodpovedný prístup Róberta Mistríka, čím naplnil svoj verejný prísľub, ktorý vyslovil po stretnutí so Zuzanou Čaputovou, ktoré sme zorganizovali. Je veľmi dobré, že tento krok urobil v dostatočnom predstihu pred prvým kolom, čím vzniká priestor pre vysvetlenie tohto kroku jeho voličom. Od dnes môžu ľudia, ktorí sa obávali postupu Štefana Harabina do druhého kola, pokojne spávať, čo bolo naším cieľom," vyjadril sa predseda hnutia OĽANO, Igor Matovič.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:55 Kixšou
06:20 POLICAJTI V AKCII
07:30 Panelák VII.
06:05 Prvé oddelenie II.
06:20 Prvé oddelenie II.
06:40 Dovidenia, stará mama! II.
06:05 Bob staviteľ
06:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:40 Tashiho svet
05:40 Tajemství úspěchu
07:40 Psí poslání
09:35 Hluboká voda