Robert Fico reaguje na vyjadrenia Andreja Kisku o vydieraní a pomste

22.02.2019 17:03 Noviny.sk Politika

Robert Fico reaguje na vyjadrenia Andreja Kisku o vydieraní a pomste

BRATISLAVA / Predseda politickej strany Smer-SD odmieta obvinenia zo strany prezidenta Andreja Kisku. Fico tiež uviedol, že naopak prezident Kiska ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, keď sa informoval o prípade svojej spoločnosti KTAG.

"Pred malou chvíľou ma prezident Andrej Kiska obvinil, že som ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní s cieľom obviniť konateľa firmy KTAG, ktorý nelegálne financovala prezidentskú kampaň Andreja Kisku. Dôvodom, prečo to povedal je vraj to, že mi niekedy v minulosti oznámil, že ma nebude menovať za sudcu Ústavného sudcu Slovenskej republiky," uviedol Robert Fico. 

Odmieta vyhrážanie

Podľa Fica nikdy takéto vyjadrenie neurobil a neurobil to ani v súkromných rozhovoroch. "Obviniť ústavného činiteľa, poslanca národnej rady a predsedu najsilnejšej strany, že má na špagátiku políciu, prokuratúru a že tieto inštitúcie na povel, na telefonát v priebehu 24 hodín spustia proces obvinenia konkrétnej osoby, to je silná káva," dodal Fico. 

​Fico taktiež uviedol, že očakáva od polície a prokuratúry, že sa vyjadria k tomuto obvineniu a odmietnu ho, pretože "neexistuje žiaden dôkaz komunikácie mojej osoby s akýmkoľvek orgánom činnom v trestnom konaní," dodal Fico. 

"Ja sa musím k tomuto prípadu vyjadrovať, pretože som si myslel, že prezidentské voľby boli v roku 2014 férové. Svoju vtedajšiu prehru som prijal a ponúkol som pánovi Kiskovi spoluprácu. Naopak, voľby neboli férové. Pán Kiska si chcel dať náklady na ne preplatiť od daňových poplatníkov. Jeho firma neskôr pýtala vratky na DPH. Teraz pán Kiska obviňuje mňa," doplnil. 

Stanovisko ministerstva vnútra

"Polícia odmieta akýkoľvek vplyv na vyšetrovanie z vonkajšieho prostredia. K obvineniu osoby došlo po dohode s dozorovým prokurátorom. Ak má ktokoľvek podozrenie o protiprávnom konaní policajta, môže podať podnet na Inšpekciu ministerstva vnútra Slovenskej republiky," uviedlo vo svojom stanovisku ministerstvo vnútra. ​

"S pánom prezidentom som mal nejeden telefonický aj osobný rozhovor medzi štyrmi očami. Nielen teraz, ale aj pri veľmi vážnych udalostiach v našej krajine. Obsah týchto rozhovorov však považujem za dôverný, preto o nich na verejnosti nikdy nebudem rozprávať. Už ma prestáva baviť, že vždy, keď sa dvaja ústavní činitelia hádajú, ja mám byť ten, kto to má vysvetlovať a urovnávať. Sú to dospelí ľudia, ktorí by svoje vzájomné spory mali vedieť vyriešiť civilizovane a sami," vyjadril sa predseda strany Most-Híd Béla Bugár. 

Pozrite si celú tlačovú konferenciu: 

Vyjadrenie Generálnej prokuratúry SR

"Trestné konanie v súvislosti s podozrením z daňovej trestnej činnosti vo vzťahu ku KTAG s.r.o. Poprad a jej štatutárnemu orgánu bolo začaté na podklade písomného trestného oznámenia Daňového úradu Prešov (Daňový úrad Prešov – pobočka Poprad) zo dňa 3.11.2014, podaného teda necelých 6 mesiacov po spáchaní skutku (teda nie na základe operatívno - pátracej činnosti a kriminálneho spravodajstva polície). Trestné oznámenie sa týkalo plnenia daňovej povinnosti k DPH za zdaňovacie obdobie apríl 2014. Trestné konanie týkajúce sa tohto trestného oznámenia bolo skončené dňa 25.5.2016 zastavením trestného stíhania. V trestnom konaní bol činný vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru Prešov a prokurátor Krajskej prokuratúry Prešov.
Na základe viacerých elektronických podaní doručených na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky dňa 19.9.2017, ktoré obsahovali nové skutočnosti k už skončenému trestnému stíhaniu (pozn. k vyššie uvedenému konaniu – trestné oznámenie DÚ Prešov), prokurátor trestného odboru GP SR preskúmal zákonnosť postupu a rozhodnutia orgánov činných v trestnom konaní. Dňa 23.10.2017 vydal písomný pokyn prokurátorovi Krajskej prokuratúry v Prešove (ktorý sa s pokynom stotožnil) na opätovné začatie trestného stíhania (nie na vznesenie obvinenia voči konkrétnej osobe). Dôvodom na vydanie tohto písomného pokynu prokurátorom GP SR boli nedostatky a neúplnosť vykonaného predchádzajúceho dokazovania, a to v kontexte s novými skutočnosťami vyplývajúcimi z elektronických podaní. Prokurátor trestného odboru GP SR do vydania písomného pokynu nevykonával v tejto trestnej veci žiadnu tzv. dohľadovú právomoc, teda nemal o tejto trestnej veci žiadnu vedomosť.

Dňa 10.1.2018 bolo opätovne začaté trestné stíhanie za daňový trestný čin týkajúci sa zdaňovacieho obdobia apríl 2014.

Po doplnení dokazovania bolo dňa 13.8.2018 začaté trestné stíhanie za ďalší daňový trestný čin, ktorý sa týkal zdaňovacieho obdobia jún 2013 a november 2013 (ide o nové skutky).

Dňa 13.2.2019 vyšetrovateľ NAKA – PPZ vzniesol obvinenie Ing. Eduardovi K., konateľovi KTAG s.r.o Poprad za pokračovací zločin daňového podvodu, ktorý sa týka zdaňovacieho obdobia od 1.6.2013 do 26.5.2014. Podstata daňovej trestnej činnosti súvisí s neoprávneným uplatnením nároku na vrátanie nadmerného odpočtu DPH v celkovom rozsahu 155 633, 33 EUR. Uznesenie o vznesení obvinenia nie je k dnešnému dňu t. j. 22.2.2019 právoplatné, obvinený podal proti nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove. O vydaní uznesenia o vznesení obvinenia bol prokurátor trestného odboru GP SR, ktorý vykonáva v trestnej veci tzv. dohľadovú právomoc, informovaný elektronicky dňa 20.2.2019, prokurátorom KP Prešov.

Generálna prokuratúra SR garantuje, že trestné stíhanie proti obvinenému Ing. Eduardovi K. je a bude vedené len zákonným spôsobom a na základe zákonných dôvodov.

Generálna prokuratúra SR pozorne vnímala mediálne vyhlásenia ústavných činiteľov k tejto trestnej veci. Odmietame akúkoľvek politizáciu trestnej veci. Chceme zdôrazniť, že orgány činné v trestnom konaní postupovali a postupujú zákonne a bez akýchkoľvek vplyvov. V tejto súvislosti žiadame ústavných činiteľov o zdržanlivosť pri vyslovovaní akýchkoľvek záverov ešte v neskončenej trestnej veci, a aby nezneužívali mediálny priestor na ovplyvňovanie ďalšieho postupu orgánov činných v trestnom konaní."

Kiskova kauza 

Prezident Andrej Kiska  na vlastnom tlačovom brífingu uviedol, že obvinenie konateľa firmy KTAG je pomstou za to, že nesúhlasil s vymenovaním Roberta Fica za predsedu Ústavného súdu SR. Kiska podľa vlastných slov dlho zvažoval, či bude na obvinenia reagovať, ale podľa neho je nemysliteľné, aby sa zneužívala moc na diskreditovanie politických oponentov. Kiska tiež doplnil, že sprostredkovane sa mu Robert Fico vyhrážal, že v prípade jeho nevymenovania bude mať jeho daňová kauza ďalšie následky. Obvineného konateľa bude právne zastupovať bývalý minister vnútra Daniel Lipšic.

Stíhanie sa týka toho, že si KTAG od štátu vypýtala neoprávnenú vratku DPH vo výške 146-tisíc eur. Vratka nebola nikdy vyplatená, už len jej samotné uplatnenie je však podľa polície trestný čin. Firma vo veci zaplatila aj pokutu, ale polícia prípad prirovnáva k Ladislavovi Bašternákovi a hovorí, že sa na to nevzťahuje účinná ľútosť.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Súdna sieň
06:05 Dr. LUDSKY
07:35 Panelák VII.
05:40 Profesionáli VIII.
06:20 Prvé oddelenie II.
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:20 Podfukáři
07:25 Princ Krasoň
09:05 Pozlátko Hollywoodu