Postoj Slovenska v prípade Venezuely je stále nejednoznačný

Postoj Slovenska v prípade Venezuely je stále nejednoznačný

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý na vláde nepochodil so svojím postojom k Venezuele, zatiaľ ďalšiu demisiu neplánuje. A to aj napriek tomu, že stopku dostal priamo od šéfa Smeru. Slovenský postoj ku kríze v tejto krajine je však naďalej nejednoznačný - sme aj za predčasné voľby, ale aj proti lídrovi opozície, ktorý tieto voľby žiada. Opozícia, ale aj Most Híd hovoria, že Smer už takto kalkuluje s hlasmi voličov.

Priemerný Venezuelčan hladuje. Často musí vynechať večeru a jeho deti sa nedostanú k mlieku. Chýbajú mu základné lieky a ráta s tým, že skôr či neskôr ho okradnú alebo rovno zabijú. Už 3 milióny Venezuelčanov preto opustilo svoju vlasť. Prezident Nicolas Maduro napriek tomu odmieta do krajiny vpustiť humanitárnu pomoc zo zahraničia. 

"Rozumiem, prečo chce vláda zablokovať humanitárnu pomoc. Usvedčila by ju totiž z toho, že tu na obyvateľstve páchajú takmer genocídu," otvorene hovorí opozičný líder Juan Guaidó, ktorý sa vyhlásil za dočasného prezidenta a žiada predčasné voľby. Má podporu väčšiny latinskoamerických štátov, Washingtonu, ale aj krajín Európskej únie. 

Postoj Slovenska 

Slovensko sa k ním nepridalo - šéf diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý Guaidóa podporil, narazil na vládu aj materský Smer. Nejde o žiaden súboj s pánom Lajčákom, Smer si aj v tomto prípade drží konštantnú pozíciu, že nie je možné, aby krajiny zasahovali do interných záležitostí iných krajín," myslí si Erik Tomáš (SMER-SD). 

"Zbytočne to vytvára chaos a sme nedôveryhodní pre ostatných partnerov, či už v EÚ alebo vo svete," myslí si opozičná poslankyňa Veronika Remišová (OĽaNO). "Dúfam, že vyhrá zdravý rozum a že sa podarí pánovi Lajčákovi vysvetliť, že uznanie pána Guaidóa neznamená, že EÚ vstupuje do suverenity Venezuely," vyjadrila sa aj šéfka zahraničného výboru Katarín Cséfalvayová (Most-Híd). 

Je v tom ropa 

Robert Fico má na krízu jednoduché vysvetlenie: "Hlavný dôvod , prečo je o Venezuelu taký záujem a západné krajiny sa predháňajú v podpore prezidenta, ktorý sa volieb ani nezúčastnil, je ropa."

S tým, že ide o ropu, súhlasí aj europoslanec Boris Zala. Podľa neho z nej však profituje práve terajší prezident Maduro. "Veľká časť vládnej štruktúry rozkráda toto nerastné bohatstvo a Venezuela je stále chudobnejšia a chudobnejšia a má vyše 3 milióny utečencov." 

Minister Lajčák na sklonku roka podal demisiu pre nezhody okolo Marakéšskeho paktu. Jeho hovorca tvrdí, že pre Venezuelu a Guaidóa žiaden konflikt nie je. "Dnes už zahraničnú politiku nerobí Miroslav Lajčák, ktorý je rezignovaný, ale sú to oveľa extrémnejšie kruhy v strane Smer," myslí si Martin Klus (SaS). "Politické strany už vedú každá svoju predvolebnú kampaň a ja som smutná z toho, že to zachádza až do šírenia dezinformácií," dodala Cséfalvayová. 

Pozrite si súvisiacu reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem