Minister Lajčák sa opäť nezhodol v názore so stranou Smer-SD

06.02.2019 18:33 Noviny.sk Politika
Minister Lajčák sa opäť nezhodol v názore so stranou Smer-SD Zdroj: SITA
BRATISLAVA / Slovensko sa nepripojí k tým krajinám Európskej Únie, ktoré žiadajú nové prezidentské voľby vo Venezuele a na rozdiel od mnohých krajín únie neuzná za prezidenta tamojšieho šéfa parlamentu a vodcu opozície. Spoločný postup s úniou chcel presadiť minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ale vláda sa jeho návrhom stanoviska odmietla zaoberať.

Minister sa názorovo opäť nezhodol ani s predstaviteľmi strany, ktorú vo vláde zastupuje. Postup únie totiž ostro kritizuje poslanec za Smer Ľuboš Blaha a neutrálny postoj Slovenska neskôr obhajoval aj Robert Fico.

Politická hra o ropu 

Predseda strany Smer-SD Robert Fico odmieta, aby Slovensko uznalo za dočasného prezidenta Venezuely Juana Guaidóa. Slovensko sa podľa neho nemôže zapliesť do vnútropolitického konfliktu v krajine, môže akurát tak podporovať dialóg.

Fico vo videu, ktoré zverejnil na svojom facebookovom profile, tvrdí, že ľavicový režim Nicolasa Madura je „tŕňom v oku liberálneho západu“. "Hlavným dôvod, prečo je taký záujem o Venezuelu a prečo sa krajiny predbiehajú v uznaní prezidenta, ktorý sa ani len volieb nezúčastnil, je ropa,“ vyhlásil s tým, že súčasná situácia je učebnicovým príkladom pokusu zlikvidovať existujúci politický režim, jeho predstaviteľov a nasadiť do čela bábku.

Pozrite si celý prejav Roberta Fica: 

O tom, či sa Slovensko pridá k svojim spojencom, napríklad USA, Európskemu parlamentu či Českej republike, a uzná Guaidóa za prezidenta, mal v stredu hovoriť minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s premiérom Petrom Pellegrinim. Pred rokovaním vlády to povedal Lajčák.

Postoj krajín EÚ

Spoločné vyhlásenie EÚ k Venezuele zablokovalo Taliansko, viac ako desať krajín Guaidóa už za dočasného prezidenta uznalo. Medzi krajinami, ktoré za dočasného prezidenta uznali vodcu opozície, je aj susedná Česká republika. Pripojila sa tak k Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Švédsku, Dánsku a Rakúsku. Už v minulých týždňoch sa k podobnému kroku odhodlali Spojené štáty, Kanada a veľká väčšina krajín Latinskej Ameriky.

Naopak, venezuelského prezidenta Nicolasa Madura, ktorý je podľa Guaidóa nelegitímny, naďalej podporujú vo funkcii Rusko, Čína, Turecko aj Irán. Rusko dokonca tvrdí, že snaha o prebratie moci Guaidóom je vopred pripravenou akciou, ktorú zosnovali Spojené štáty.

Pozrite si reportáž o vládnej kríze vo Venezuele: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:30 Kung Fu Panda
09:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
12:10 Shrek
08:45 Nová záhrada
09:45 Nové bývanie
10:50 Dom snov do 100 dní
06:50 Utekajme, už ide!
09:00 Samé šťastie
11:25 Denník slabocha
08:50 Rapotáčik 3
09:00 Jojko oslávencom
09:03 Jojko oslávencom
07:05 Černobyl
09:15 Proxima
11:15 Krokodýl Dundee rytířem