Ústavný súd s neistou budúcnosťou. Minister si neželá, aby sa zvolenie posúvalo

Ústavný súd s neistou budúcnosťou. Minister si neželá, aby sa zvolenie posúvalo

BRATISLAVA / Neexistuje dôvod, prečo by mal byť Ústavný súd paralyzovaný tým, že si poslanci nevedia vybrať nástupcov odchádzajúcich sudcov. Na tom sa zhodujú politici aj odborníci. Ani minister spravodlivosti si neželá, aby sa zvolenie chýbajúcich deviatich sudcov ústavného súdu posúvalo. Od polovice februára budú rozhodovať iba štyria sudcovia. Súd ich ale potrebuje aspoň 7. Voľbu ale môže skomplikovať predovšetkým jeden z kandidátov - Robert Fico.

Andrej Danko sa v stredu takpovediac pochválil, že vyhral spor na Ústavnom súde s opozíciou a prezidentom Andrejom Kiskom, ktorí namietali, že tento zákon je v rozpore s ústavou a že poslanci by mali mať právo jednak hovoriť neobmedzene v pléne národnej rady a mali by mať možnosť používať rôzne vizuálne pomôcky. "Verejne vyzývam týchto ľudí, aby aspoň uznali, že sa mýlili. Nečakám ospravedlnenie," povedal na tlačovej besede Andrej Danko. 

"Pozrite sa, kto na tom ústavnom súde rozhodoval. Napríklad Palculinka, alebo teda pani Laššáková a pán Mamojka, ktorí predtým za ten zákon v parlamente hlasovali. Jednoducho, obludnosť," vyjadril sa predseda OĽaNO Igor Matovič.

Deviatim sudcom Ústavného súdu sa končí mandát v polovici februára. A takmer presne o 4 mesiace neskôr opúšťa svoj úrad Andrej Kiska. Ak má teda on vyberať z 18 sudcov deviatich, ktorí sa presunú do Košíc, sú na to presne 4 mesiace.

Zdroj: noviny.sk

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:50 NOVÁ ZÁHRADA
16:50 NA CHALUPE
17:50 NOVÉ BÝVANIE
15:10 Opatrovateľky v akcii
17:20 Dom za všetky peniaze
19:20 Simpsonovci XXVIII.
15:50 INKOGNITO
16:55 INKOGNITO
18:05 Amerika má talent XII.
16:05 Malý Elvis a priatelia
16:35 Sníček
16:50 Emka to vie - Pozor drogy!
14:55 Tygří oči
16:40 Láska na tři roky
18:30 Říše hraček