Skoro jasno
25°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Minister Lajčák demisiu stiahol, je to uzavreté, povedal prezident Andrej Kiska
Zdielať na
Politika

Minister Lajčák demisiu stiahol, je to uzavreté, povedal prezident Andrej Kiska

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák svoju demisiu stiahol a vec je teda uzavretá, povedal prezident Andrej Kiska. Doplnil, že sa o tejto záležitosti radil s právnikmi a tí skonštatovali, že takýto postup je správny a nie je potrebné ministrovu demisiu prijať a znovu ho vymenovať do funkcie.

Prezident v diskusnej relácii TA3 konštatoval, že nerozumie, prečo parlament a vláda ministra zahraničia ponížili, keď sa chcel zúčastniť na konferencii OSN o migrácii v Marrakéši a predniesť tam postoj Slovenskej republiky. "Väčšina našej verejnosti je presvedčená, že máme na poste ministra zahraničia skúseného a vo svete uznávaného diplomata," uviedol Kiska s tým, že svojím postupom poskytol čas na to, aby si premiér Peter Pellegirni s ministrom celú vec vydiskutovali. Prezident ale uviedol, že si nevie predstaviť, že by na konferenciu išiel on a predniesol tam pozíciu schválenú v parlamente, keďže s ňou nesúhlasí.

Prezident sa v relácii vrátil aj k súdnemu sporu o nadobudnuté pozemky pod Tatrami. Zopakoval, že 12 000 metrov štvorcových kúpil v dobrej viere, pričom 19 rokov sa nedialo nič. Zubár Ján Franc ho kontaktoval až v roku 2016. Hlava štátu podľa vlastných slov skonštatovala, že takýto spor by mal riešiť súd. Počas súdneho konania následne pochopil, "že sú vlastne dvaja poškodení" pričom podľa Kisku v tomto prípade opätovne zlyhal štát, či už notár alebo kataster. Proti rozhodnutiu súdu, ktorý za zákonného vlastníka pozemkov určil Franca, sa neodvolal a škodu ide podľa vlastných slov vymáhať od toho, kto mu pozemky predal. Zároveň ale citoval právny názor, podľa ktorého je vec po desaťročnom vlastníctve možné legálne vydržať do vlastníctva.

Pokiaľ ide o ďalšie politické pôsobenie chce Kiska ďalších šesť mesiacov vykonávať funkciu prezidenta. Rozhodnutia o ďalšom pôsobení vo verejnom živote odložil. "Povedal som, že veľmi rád by som pomáhal zostavovať novú slušnú vládu. To platí," zdôraznil. Zároveň zopakoval, že na post hlavy štátu opätovne kandidovať nebude.

Pri bilancovaní roka 2018 hlava štátu zdôraznila najmä zmeny vo vedení polície, a to, "že odišiel kontroverzný minister vnútra s veľkým množstvom káuz". Zároveň ocenil prácu vyšetrovacieho tímu, ktorý sa zaoberá vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky s tým, že má jeho plnú podporu. Opätovne ale kritizoval parlamentom schválenú novelu zákona o Policajnom zbore. "Nemáme nezávislú policajnú inšpekciu. Policajti vyšetrujú policajtov," povedal. Tiež sa mu nepáči, že na prípadné odvolanie šéfa polície je potrebných viac hlasov ako na jeho zvolenie, čo považuje za "zabetónovanie vo funkcii". Ako však dodal, na Slovensku je obrovské množstvo slušných policajtov.

Miroslav Lajčák podal demisiu pre to, že parlament nesúhlasil s účasťou zástupcu Slovenska na rokovaní v Marakéši. 

Súvisiace články

Najčítanejšie