Za nepriznaný majetok majú zaplatiť pokutu Nicholsonová, Remišová aj Sólymos

05.12.2018 15:46 Noviny.sk Politika

Za nepriznaný majetok majú zaplatiť pokutu Nicholsonová, Remišová aj Sólymos

BRATISLAVA / Pokuty vo výške trojnásobného mesačného platu verejného funkcionára majú zaplatiť podpredsedníčka NR Lucia Ďuriš Nicholsonová, minister životného prostredia László Sólymos, ako aj opozičná poslankyňa Veronika Remišová.

Rozhodol o tom na zasadnutí parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcii. V prípade Nicholsonovej je dôvodom, že v majetkovom priznaní neuviedla, že vlastní chatu. Nicholsonová už v tomto prípade v minulosti priznala chybu s tým, že nebolo jej zámerom niečo zatajovať. Minister životného prostredia zase neuviedol obchodný podiel v súkromnej spoločnosti. Pokiaľ ide o Remišovú, výbor skonštatoval, že vo svojom majetkovom priznaní neuviedla rekreačnú chatu, ktorú vlastní v katastri Pribyliny (okres Liptovský Mikuláš), v chránenom vtáčom území. Poslankyňa argumentovala, že v čase podávania majetkového priznania nebola ešte stavba zapísaná v katastri nehnuteľností. "Do bodky som dodržala to, čo sa vyžaduje na vami schválenom tlačive," povedala s tým, že formulár uvádza ako kategóriu iba "stavby zapísané v registri nehnuteľností".

Podľa väčšiny členov výboru predmetná stavba spadá do ďalšej kategórie, konkrétne "iné stavby". Rozhodnutie výboru je podľa Remišovej vrcholom nekompetentnosti a politickej šikany za to, že poukazuje na koaličné kauzy. Proti rozhodnutiu výboru sa je možné odvolať na Ústavný súd SR, pričom Remišová potvrdila, že tak urobí.

Výbor sa zaoberal aj prípadom ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Konkrétne tým, že podľa výboru neuviedol do priznania vlastníctvo 1/6 rodičovského domu, ktorý získal v dedičskom konaní. Výbor však konanie v jeho veci prerušil, keďže poslanec Peter Kresák upozornil, že podľa zákona sa konanie proti verejnému funkcionárovi zastavuje, akonáhle sa vzdá funkcie. Väčšina členov výboru sa zhodla, že situácia v súvislosti s jeho verejnou funkciou je v súčasnosti nejasná. Podanie na opozičnú poslankyňu Katarínu Macháčkovú zase výbor posunul na mestské zastupiteľstvo v Prievidzi. Išlo o problematiku nadobudnutia pozemkov v čase, keď už bola primátorkou Prievidze. Keďže v tom čase ešte nebola poslankyňou, výbor skonštatoval, že nie je príslušný sa vecou zaoberať

Zdroj: noviny.sk/SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:40 Súdna sieň
09:45 Súdna sieň
06:35 Súdna sieň
07:40 Profesionáli III.
08:40 Simpsonovci XVI.
06:50 MacGyver
08:10 Panelák
09:35 JAG V.
07:00 Rapotáčik
07:10 Agi Bagi
07:20 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:00 Náhradní plán
07:35 Domácnost naruby
09:15 Příběh jedné jízdy