Ministerka Lubyová chce viac peňazí na vedu a výskum

Ministerka Lubyová chce viac peňazí na vedu a výskum

BRATISLAVA / Po škandalóznom odchode exministra školstva Petra Plavčana dostáva veda druhú šancu. Ministerka Martina Lubyová avizuje pre vedcov zvýšenie platov, dofinancovanie zo štátneho rozpočtu a hlavne naštartovanie rozvoja vedy a výskumu na medzinárodnej úrovni čerpaním z eurofondov.

Prerozdeľovať peniaze efektívne a podporovať prioritne excelentné vedecké tímy, ktoré sa stanú súčasťou medzinárodných vedeckých tímov. Také sú vytýčené ciele ministerky školstva. "Cieľom je nová platforma excelentných tímov, ktoré finančne podporíme v zapojení sa na európskej úrovni pretože tak sa financie aj vrátia. Dnes spolupracujem na dvoch medzinárodných tímov o vesmíre," hovorí ministerka Lubyová.

Výzvy na čerpanie eurofondov na vedu a výskum sú s odstupom pol roka obnovené a postupne budú pribúdať. Súbežne je ale podľa ministerky potrebné aj dofinancovanie vedeckých inštitúcii financovaných zo štátneho rozpočtu. O minimálne šesť miliónov eur. A platy vedeckých pracovníkov by sa tiež mali zvyšovať. Na úroveň vysokoškolských pedagógov.

"Ony sú zaradení medzi zdravotníkov a mali by byť medzi vysokoškolskými pedagógmi. Hovoríme o 8 tisíc ľuďoch takže dopad na rozpočet nebude tak vážny. Viete, že tripartita o tom rokuje a toto je môj návrh," dodáva Lubyová. 

​Pozrite sa, ako prijal Kiska Martinu Lubyovú:

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:50 Kosti VIII.
13:55 Kosti VIII.
14:50 POLICAJTI V AKCII
12:40 NOVÁ ZÁHRADA
13:40 Panelák
14:45 Simpsonovci VI.
13:00 Komisár Rex XVI.
14:00 JAG IV.
15:00 Dr. House VII.
12:40 Albert pozná prírodu najlepšie
13:05 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
13:20 Malý medvedík
12:00 Náhradní plán
13:35 Santa
15:05 Domácnost naruby