Ministerka Lubyová chce viac peňazí na vedu a výskum

Ministerka Lubyová chce viac peňazí na vedu a výskum

BRATISLAVA / Po škandalóznom odchode exministra školstva Petra Plavčana dostáva veda druhú šancu. Ministerka Martina Lubyová avizuje pre vedcov zvýšenie platov, dofinancovanie zo štátneho rozpočtu a hlavne naštartovanie rozvoja vedy a výskumu na medzinárodnej úrovni čerpaním z eurofondov.

Prerozdeľovať peniaze efektívne a podporovať prioritne excelentné vedecké tímy, ktoré sa stanú súčasťou medzinárodných vedeckých tímov. Také sú vytýčené ciele ministerky školstva. "Cieľom je nová platforma excelentných tímov, ktoré finančne podporíme v zapojení sa na európskej úrovni pretože tak sa financie aj vrátia. Dnes spolupracujem na dvoch medzinárodných tímov o vesmíre," hovorí ministerka Lubyová.

Výzvy na čerpanie eurofondov na vedu a výskum sú s odstupom pol roka obnovené a postupne budú pribúdať. Súbežne je ale podľa ministerky potrebné aj dofinancovanie vedeckých inštitúcii financovaných zo štátneho rozpočtu. O minimálne šesť miliónov eur. A platy vedeckých pracovníkov by sa tiež mali zvyšovať. Na úroveň vysokoškolských pedagógov.

"Ony sú zaradení medzi zdravotníkov a mali by byť medzi vysokoškolskými pedagógmi. Hovoríme o 8 tisíc ľuďoch takže dopad na rozpočet nebude tak vážny. Viete, že tripartita o tom rokuje a toto je môj návrh," dodáva Lubyová. 

​Pozrite sa, ako prijal Kiska Martinu Lubyovú:

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:35 Súdna sieň
10:35 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
12:00 NOVINY O 12:00
09:15 Stratené duše V.
10:15 Stratené duše V.
11:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
09:00 Nákupné maniačky
10:30 Prvé oddelenie
11:00 Spravodlivosť v krvi VII.
09:50 ZáchranáRik II.
09:55 Strážca vesmíru Roger
10:10 Jahôdka a jej kamaráti III.
09:30 O(d)puštění
11:05 Moje krásná učitelka
12:55 Kid