Ministerka Lubyová chce viac peňazí na vedu a výskum

Ministerka Lubyová chce viac peňazí na vedu a výskum

BRATISLAVA / Po škandalóznom odchode exministra školstva Petra Plavčana dostáva veda druhú šancu. Ministerka Martina Lubyová avizuje pre vedcov zvýšenie platov, dofinancovanie zo štátneho rozpočtu a hlavne naštartovanie rozvoja vedy a výskumu na medzinárodnej úrovni čerpaním z eurofondov.

Prerozdeľovať peniaze efektívne a podporovať prioritne excelentné vedecké tímy, ktoré sa stanú súčasťou medzinárodných vedeckých tímov. Také sú vytýčené ciele ministerky školstva. "Cieľom je nová platforma excelentných tímov, ktoré finančne podporíme v zapojení sa na európskej úrovni pretože tak sa financie aj vrátia. Dnes spolupracujem na dvoch medzinárodných tímov o vesmíre," hovorí ministerka Lubyová.

Výzvy na čerpanie eurofondov na vedu a výskum sú s odstupom pol roka obnovené a postupne budú pribúdať. Súbežne je ale podľa ministerky potrebné aj dofinancovanie vedeckých inštitúcii financovaných zo štátneho rozpočtu. O minimálne šesť miliónov eur. A platy vedeckých pracovníkov by sa tiež mali zvyšovať. Na úroveň vysokoškolských pedagógov.

"Ony sú zaradení medzi zdravotníkov a mali by byť medzi vysokoškolskými pedagógmi. Hovoríme o 8 tisíc ľuďoch takže dopad na rozpočet nebude tak vážny. Viete, že tripartita o tom rokuje a toto je môj návrh," dodáva Lubyová. 

​Pozrite sa, ako prijal Kiska Martinu Lubyovú:

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
07:20 Ferdo Mravec
05:35 Najkrajšie bývanie I.
06:20 NAŠI I.
06:45 Fantastické torty
06:20 Hľadá sa dom pre milionárov - New York V.
08:05 Policajt z L.A.
10:25 Hľadá sa dom pre milionárov - New York V.
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Bobove dobrodružstvá na pláži
05:35 Sam a Max
05:25 Diana
07:25 Pan Dokonalý
09:05 Slunce, seno, erotika