Zatiahnuté
Bratislava
Izabela
9.12.2023
Gašpar: Odstúpenie Druckera je pre mňa prekvapujúce a neočakávané
Zdielať na

Gašpar: Odstúpenie Druckera je pre mňa prekvapujúce a neočakávané

BRATISLAVA / Minister vnútra Tomáš Drucker sa rozhodol podať demisiu do rúk prezidenta Andreja Kisku. Ako povedal, nechce ešte viac polarizovať spoločnosť v otázke odvolania či neodvolania policajného prezidenta Tibora Gašpara. V pozícii ministra vnútra sa podľa jeho slov tiež necítil autenticky.

K demisii Tomáša Druckera sa prosterdníctvom tlačového oddelenia polície vyjadril aj policajný prezident Tomáš Drucker. "Rozhodnutia ministra vnútra Tomáša Druckera neodvolať ma z funkcie prezidenta Policajného zboru, ale súčasne podať demisiu, ktoré prezentoval na dnešnom tlačovom brífingu, sú pre mňa prekvapujúce a neočakávané," uviedol Gašpar.

"K uvedenej situácii sa vyjadrím v čo najkratšom čase po dôkladnom zvážení všetkých okolností," dodal.

Úrad vlády informoval, že premiér Peter Pellegrini sa ku vzniknutej situácii vyjadrí až po osobnom stretnutí s Tomášom Druckerom. Strana Smer-SD stanovisko neposkytla.

Maďarič nečakal odvolanie Gašpara

Poslanec NR SR za Smer-SD Marek Maďarič po nedeľňajšom jednoznačnom vyjadrení premiéra Petra Pellegriniho, že policajný prezident Tibor Gašpar je maximálny profesionál, nečakal, že minister vnútra Tomáš Drucker by policajného prezidenta odvolal. "Ak minister vnútra uvažoval inak, potom považujem jeho rozhodnutie odstúpiť za pochopiteľné,” povedal Maďarič pre agentúru SITA.

Minister vnútra Tomáš Drucker dnes oznámil, že sa rozhodol podať demisiu do rúk prezidenta Andreja Kisku. Ako povedal, nechce ešte viac polarizovať spoločnosť v otázke odvolania či neodvolania policajného prezidenta Tibora Gašpara. V pozícii ministra vnútra sa podľa jeho slov tiež necítil autenticky.

​Bugár: Každý ústavný činiteľ by mal mať cit pre realitu

Predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár je na jednej strane rád, že po výmene na poste ministra vnútra sa priorita ich strany - odpolitizovanie Policajného zboru, dostala do legislatívneho procesu. Z pohľadu budúcnosti to Bugár považuje za zásadnejší a systémovejší krok, ako personálnu výmenu na jednom poste. "Na druhej strane si myslím, že každý verejný činiteľ - vrátane prezidenta Policajného zboru - by mal mať cit pre realitu a vnímať spoločenské súvislosti," píše Bugár vo svojom stanovisku k odstúpeniu ministra vnútra Tomáša Druckera a zotrvaniu Tibora Gašpara na poste policajného prezidenta, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Klára Debnár.

Bugár si myslí, že odchod súčasného šéfa Policajného zboru by určite zjednodušil obsadenie kresla ministra vnútra. "Nepochybujem o tom, že si to uvedomuje aj predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý musí prísť s novým návrhom na ministra vnútra," dodal na záver Bugár.

Most-Híd už dnes stanovisko vydal, strana je podľa neho prekvapená z rozhodnutia ministra vnútra Tomáša Druckera podať demisiu po tak krátkom čase. "Odstúpenie Tomáša Druckera berieme na vedomie. Navrhované zmeny o spôsobe výberu a menovania vedenia polície považujeme za dôležitý systémový krok k obnovovaniu dôvery. Návrh je v súlade s návrhom strany Most-Híd, ktorý z iniciatívy jej predstaviteľov bol zapracovaný aj do Programového vyhlásenia vlády,“ uviedol už dnes Most.

Hrnko: Je to škoda

Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) označil za škodu rozhodnutie ministra vnútra Tomáša Druckera podať demisiu. Ako povedal Hrnko dnes pre agentúru SITA, Drucker mal za tých niekoľko dní vo funkcii dobré nápady.

"Rozprávali sme sa viackrát. Drucker priniesol návrh na zmenu nominácie policajného prezidenta i návrh na zmenu kreovania policajnej inšpekcie a jej zaradenie, urobil reálny a akceptovateľný koncept. Ťahalo sa to dva roky, lebo sa nevedeli dohodnúť Robert Kaliňák s Luciou Žitňanskou,“ povedal Hrnko.

Podľa Hrnka prezident SR Andrej Kiska buď Druckerovu rezignáciu prijme, alebo neprijme. "Ak prijme, bude musieť byť nový minister,“ dodal.

Tlačovú konferenciu Tomáša Druckera sme sledovali NAŽIVO:

Podľa predsedu strany Sloboda a solidarita je správne, že Tomáš Drucker končí vo funkcii ministra vnútra. "Drucker pochopil, že proti tej bande je bezmocný," uviedol na svojom facebooku Richard Sulík.

Líder OĽaNO Igor Matovič spája odchod Tomáša Druckera s jeho podnikaním, na ktoré na niekoľkých tlačových konferenciách poukázal.

​Miroslav Beblavý si myslí, že na rekonštrukciu štátu potrebujeme inú vládnu garnitúru. "Minister Drucker pochopil, že so SMERom sa nedá nič vyčistiť, dá sa len seba zašpiniť," uviedol na svojom facebooku.

Galko: Požiadavka na predčasné voľby je naliehavejšia

Od Tomáša Druckera sa podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka očakávalo, že využije svoju kompetenciu ministra vnútra a odvolá z postu prezidenta Policajného zboru SR nedôveryhodného Tibora Gašpara. "Ukázalo sa, že vnútornú silu na tento krok nepozbieral, ale zároveň nebol ochotný podvoliť sa vedeniu Smeru-SD, ktoré na neho tlačilo, aby Gašpara vo funkcii ponechal,“ povedal pre agentúru SITA Galko s tým, že riešením je jeho demisia, ktorá ho usvedčuje, že nedokázal svoju novú funkciu pretaviť do správnych rozhodnutí.

Vláda Petra Pellegriniho však dostala podľa Galka ďalší úder a jej pokračovanie je naozaj len o tom, že potrebujú kryť zločin a držať políciu aj prostredníctvom Tibora Gašpara vo svojich rukách. "Je vylúčené, aby sa po Druckerovej demisii našiel v súčasnej vládnej koalícii človek, ktorý nastúpi do tejto uvoľnenej funkcie s vôľou meniť veci k lepšiemu a prinavrátiť Policajnému zboru stratenú dôveru. Požiadavka na predčasné voľby je o to naliehavejšia,“ uviedol Galko.

KDH: Najlepším riešením sú predčasné voľby

"Keď je policajná klika silnejšia ako štát, tak odstúpi minister a nie ten, koho on menuje a odvoláva. Stále tvrdíme, že najlepším riešením pre Slovensko sú predčasné voľby," uvádza sa k stanovisku KDH k rezignácii ministra vnútra. Agentúru SITA o tom informoval hovorca hnutia Stano Župa.

Minister vnútra Tomáš Drucker sa rozhodol podať demisiu do rúk prezidenta Andreja Kisku. Ako povedal, nechce ešte viac polarizovať spoločnosť v otázke odvolania či neodvolania policajného prezidenta Tibora Gašpara. V pozícii ministra vnútra sa podľa jeho slov tiež necítil autenticky.

Remišová: Gašpar je silnejší ako minister vnútra

To, že Tomáš Drucker rezignoval na post ministra vnútra, znamená podľa predsedníčky poslaneckého klubu OĽaNO Veroniky Remišovej len jedno – Tibor Gašpar, alebo záujmové skupiny, ktoré za ním stoja, sú silnejšie ako minister vnútra. Ako povedala dnes pre agentúru SITA, táto správa je nebezpečná pre našu krajinu a pre výkon spravodlivosti na Slovensku. "Nezabúdajme, že o Gašparovi a jeho rodine, nitrianskom oligarchovi Norbertovi Bödörovi rozsiahlo písal aj zavraždený Ján Kuciak. Drucker odchádza, no policajný prezident, ktorý je pri vyšetrovaní vraždy Kuciaka a jeho snúbenice v konflikte záujmov, ostáva. Vysvetlenie Tomáša Druckera k svojej rezignácii je mimoriadne nedôveryhodné,“ vyhlásila Remišová.

Odchod Druckera podľa Remišovej situáciu neupokojí, polarizácia a nedôvera voči štátnym inštitúciám a k vedeniu polície bude narastať, najmä ak Tomáš Drucker priznal, že Tiborovi Gašparovi odchod z funkcie ani nenavrhol. "V rozmedzí dvoch mesiacov budeme mať tretieho ministra vnútra, čo teda nie je ukážkou stability štátu, o ktorej hovoria strany vládnej koalície,“ konštatovala.

Krajniak: Drucker nechcel znášať kroky

Minister vnútra Tomáš Drucker rezignuje podľa podpredsedu hnutia Sme rodina Milana Krajniaka, pretože nechcel znášať tlaky, ktoré zastávanie funkcie ministra vnútra obnáša. "Ľudsky ho chápem, ale z politického hľadiska som sklamaný,“ povedal Krajniak pre agentúru SITA. Krajniak dúfal, že keď už Drucker funkciu prijal, bude chcieť robiť zmeny. „Ako sa ukázalo na tieto zmeny nebol mentálne pripravený,“ dodal.

Za slušné Slovensko: Trvajú na odvolaní Gašpara

Demisia ministra vnútra Tomáša Druckera je dôkazom toho, že vládna koalícia a premiér Peter Pellegrini radšej obetujú ministra vnútra, ako vyvodia zodpovednosť voči Tiborovi Gašparovi. Pellegriniho vláda síce získala dôveru v parlamente, ale dnešné slová Tomáša Druckera ukazujú, že jej neverí vlastný minister, ktorý sa rozhodol chrániť svoju integritu a odstúpiť. Uvádza sa to v stanovisku iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá stále trvá na tom, že Tibor Gašpar má byť odvolaný. Informovali o tom zástupcovia iniciatívy Juraj Šeliga, Martina Strmeňová a Ján Gálik.

"Miesto snahy o obnovenie dôvery občanov, vláda Petra Pellegriniho robí doteraz všetko preto, aby jej občania nedôverovali. Všetci slušní ľudia môžu byť na seba právom hrdí – ich tlak prinútil odstúpiť Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Jozefa Valockého a dnes i Tomáša Druckera. Upratovanie krajiny stále pokračuje," píšu zástupcovia iniciatívy. Trvajú na odvolaní Gašpara, ktorý je podľa nich "symbolom zlyhaní a nedôvery občanov v políciu a vyšetrovanie káuz". Otázka odvolania Gašpara, systémových zmien v polícii a policajnej inšpekcii je teraz absolútnou zodpovednosťou premiéra Pellegriniho a vládnej koalície. Ako na záver zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko dodali, ďalšie formy občianskeho tlaku oznámia v krátkom čase.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy