Myslela som si, že je mŕtvy: Srdcervúce stretnutie priateľov 76 rokov po úteku pred holokaustom

Myslela som si, že je mŕtvy: Srdcervúce stretnutie priateľov 76 rokov po úteku pred holokaustom

LOS ANGELES / Nemysleli si, že sa ešte niekedy uvidia. Alice Gerstel Weit a Simon Gronowski sa ako deti skrývali 18 mesiacov pred nacistami v okupovanom Belgicku. Po tom, ako Simonova rodina poskytla úkryt Alice a jej rodine, ho s jeho rodinou posadili do vlaku smrti smerujúceho do Osvienčimu. Stretnutiu v múzeu holokaustu po desiatkach rokoch nemohli uveriť, obaja si poplakali v náručí.

Alice a jej židovská rodina sa v roku 1941 ukrývali pred nacistami v dome Simona približne dva týždne, keď jej otec poslal správu z Francúzska o dohode s pašerákom, ktorý mal ju, jej matku a súrodencov bezpečne dostať z nacistami obsadeného Belgicka. Gronowski sa rozhodli ostať. Rok a pol sa ukrývali, až kým im nacisti nezaklopali na dvere. To bol ich posledný kontakt, Gerstelovcom sa podarilo ujsť, Gronowski putovali do vlaku smerujúceho do koncentračného tábora v Osvienčime. 

"Myslela som si, že celá jeho rodina bola zavraždená, nemala som poňatia, že Simonovci žijú," povedala rozcítená Alice Gerstel Weit deň po ich opätovnom a nečakanom stretnutí v múzeu holokaustu v Los Angeles. "Nevedela si, že som vyskočil z vlaku?" reagoval Simon Gronowski. "Nie, nevedela som vôbec nič," reaguje prekvapene Alice.

Dvojica priateľov z detstva v múzeu prezradila návštevníkom, ako holokaust odtrhol ich rodiny od seba. Vysvetlili, ako sa 11-ročný chlapec odhodlal na najodvážnejší útek a ako Gerstelovci utekali naprieč nebezpečne okupovaným Francúzskom, aby sa zachránili.  

"Vôbec som ho nespoznala, nevidím malého Simona. Ale je tu. Malý Simon je tu," so slzami v očiach pokračuje Alice. 

Skok z vlaku mu zachránil život

Nacisti napadli Belgicko v roku 1940 a začali s násilným odvážaním Židov. Otec Alice bol obchodník s diamantami. Zamenil diamanty za peniaze a zabezpečil víza pre svoju rodinu so štyrmi deťmi a taktiež pre rodinu jeho brata. Gerstelovcom sa podarilo dostať obe rodiny cez okupované Francúzsko a francúzsky ovládanú marockú Casablancu, kde sa im podarilo nastúpiť na loď na Kubu. Gronowski boli v tom, že sa Gerstelovci naďalej ukrývajú v Bruseli. 

"Môj otec nevedel veľmi reagovať na vypätú situáciu. Politika ho príliš nezaujímala, bol básnikom. Písal v šiestich jazykoch," vysvetľuje dávne časy Simon Gronowski. "A rovnako ako toľko ostatných rodín, ktoré si pamätám z Bruselu, ani ja nemôžem uveriť, že v 20. storočí v civilizovanej Európe, bolo Nemecko schopné znížiť sa k takému barbarstvu," zamyslel sa. 

Keď ku Gronowskim dorazili nacisti, otec Simona bol v práve v nemocnici. To mu zachránilo život, keďže jeho manželka ho pred nimi vyhlásila za mŕtveho. Tým sa vyhol deportácii do Osvienčimu. Svojho syna Simona zachránila, keď ho vo vlaku do koncentračného tábora vytlačila k dverám a presvedčila ho, aby vyskočil. Po vojne sa znovu stretol s otcom, dokonca sa vrátil naspäť do bytu, kde vyrastal a dal sa na štúdium práva. 

Rodina Alice emigrovala do Spojených štátov amerických. Alice sa vydala, založila si rodinu a usadila sa v Los Angeles, kde celý život pracovala ako realitná maklérka. 

O Simonovom prežití mlčal aj jeho vlastný brat

Hneď po vojne sa Gerstelovci pokúsili nájsť rodinu svojich priateľov, zatiaľ čo Simon napísal list svojmu staršiemu bratovi Zoltanovi. Upovedomil ho o smrti ich matky a sestry, ktoré zahynuli v Osvienčime a aj o nedávnej smrti ich otca. Zoltan si tajomstvo o prežití "malého Simona" nechal pre seba. Alice prišla na jeho stopu až pri online pátraní jej netere po rodinnej histórii Gronowskich. 

Simon vydal v roku 2002 memoáre pána Gronowskeho pod názvom The Child of the 20th Train, v ktorom sa rodina Alice spomína veľmi výrazne. Podľa neho bol brat Alice príliš poznačený a ustráchaný, aby o svojej rodine čokoľvek prezradil, Simonov otec Leon sa nikdy s holokaustom nevyrovnal. "Po nejaký čas živil v sebe nádej, že jeho žena a dcéra, moja mama a sestra, nejako prežili. Ale keď sme dostali informácie o koncentračných táboroch, plynovej komore a o horách mŕtvych, môj otec pochopil, že sa už nevrátia. A zomrel na...," povedal s trasúcim sa hlasom Simon. "Na zlomené srdce?" doplnila ho Alice. "Na zlomené srdce," potvrdil skľúčene. 

Poliaci schválili kontroverzný zákon aj napriek protestom. Pozrite si archívne video.

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
16:50 Dvaja policajti
19:30 TIPOS INFO
19:30 ŽREBOVANIE
17:55 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Skutočný génius
18:25 Jahôdka a jej kamaráti II.
18:50 Viking Vicky
19:05 Ruby z dúhy I.
18:25 Než přišla bouře
20:15 2 dny v Paříži
22:10 Domino