Galko dáva koalícii šancu na reparát. Matovič oponuje, že systém je zhnitý

Galko dáva koalícii šancu na reparát. Matovič oponuje, že systém je zhnitý

BRATISLAVA / Lídri opozičných hnutí sa stretli, aby verejne prediskutovali súčasný politický stav. Strana Sloboda a solidarita bude s ostatnými opozičnými subjektami rokovať o zvolaní mimoriadnej schôdze parlamentu o skrátení volebného obdobia.

Podpredseda strany a poslanec Ľubomír Galko povedal, že v rámci schôdze podľa neho poslanci za koaličné strany SNS a Most-Híd "dostanú šancu na reparát" svojho postoja k predčasným voľbám. Pokiaľ ide o Most-Híd, šíria sa podľa Galka v kuloároch informácie, že jej predstavitelia boli podplatení alebo vydieraní, keď zmenili svoj postoj ohľadom predčasných volieb. „Táto vláda stratila legitimitu, a nehovoríme to len my, ale aj verejnosť," uviedol.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič povedal, že návrh na zvolanie schôdze môže hnutie podporiť, avšak jediní, kto môže v súčasnosti dosiahnuť víťazstvo, sú ľudia. „Šesťdesiatpäť tisíc ľudí na námestí, to je viac, ako bolo v roku 1989," povedal s tým, že nestačí, aby koalícia vymenila ľudí na niektorých postoch, pretože "zhnitý je systém". „To je ako keby ste komunistom povedal, že stačí vymeniť ministra vnútra," povedal Matovič. Predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára v diskusii niekoľkokrát označil za zbabelca a zradcu s tým, že práve jeho konanie je "živnou pôdou pre extrémizmus".


Predseda ĽS naše Slovensko Marian Kotleba uviedol, že jeho strane sa "bridí" zneužívať dvojnásobnú vraždu na politické ciele. „Niektorí kolegovia z opozície si na tom postavili sny o budúcej vláde," povedal. Zároveň zdôraznil, že všetky politické zmeny by sa mali uskutočniť v rámci ústavných možností. ĽSNS podľa Kotlebu podporuje myšlienku predčasných volieb, momentálna parlamentná matematika však podľa neho hovorí jasne proti tejto možnosti.

​Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár zdôraznil, že aj keď koalícia hovorí o hrozbe deštrukcie štátu, sama tento scenár napĺňa. Pri súčasnej kritike vládneho Smeru-SD by sa podľa neho nemalo zabúdať aj na SNS, pričom pripomenul napríklad kauzu prerozdeľovania eurofondov na vedu a výskum, ktorá stála ministerské kreslo nominanta SNS Petra Plavčana. Kollár sa tiež vyjadril v prospech predčasných volieb, pričom o súčasnom vývoji podľa neho rozhodli "traja politici za zavretými dverami s oligarchami v pozadí". Koalícia má podľa neho z predčasných volieb strach, takisto ako má strach z ľudí.

Do diskusie boli pozvaní aj zástupcovia troch koaličných strán, ale ani jeden neprišiel. Most-Híd svoju neúčasť ospravedlnil účasťou ĽSNS v relácii, Smer-SD a SNS svoju neúčasť neodôvodnili.

Opozícia len nedávno bojkotovala parlamentné schôdze. Pozrite si reportáž.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:30 Doktori II.
00:25 Aféry
01:10 Krimi
23:00 Infiltrátor
01:35 Dr. Dokonalý
02:15 KINOSÁLA
23:10 Vraždy, ktoré šokovali XXI.
00:05 Spackané plastické operácie
01:05 POLICAJTI V AKCII
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Kúzlovanie
00:05 Rapotáčik 2
22:05 Mortdecai: Grandiózní případ
23:45 Dítě číslo 44
01:55 Zakázaná říše