Chcete peniaze, musíte byť solidárni s utečencami, odkazuje Merkel

18.02.2018 09:11 Noviny.sk Politika

Chcete peniaze, musíte byť solidárni s utečencami, odkazuje Merkel

BERLÍN / Štáty očakávajúce finančnú podporu únie, musia v riešení migračného problému prejaviť solidaritu, prehlásila podľa agentúry DPA nemecká kancelárka Angela Merkel vo videoodkaze účastníkom neformálneho summitu EÚ. Dúfa, že sa Únii podarí do konca júna uzavrieť dohodu o spoločnom azylovom systéme. Je to podľa nej jedna z jej priorít.

"Veríme, že solidarita nemôže byť jednosmerná," uviedla Merkel na videu. Pripomenula, že niektoré štáty z rozpočtu EÚ čerpajú viac, než do nej prispievajú, aby podporili svoj hospodársky rozvoj. Nemecko ako jeden z čistých prispievateľov je podľa je slov presvedčené, že solidarita musí byť vzájomná.

Podľa Merkel dobre funguje deľba úloh pri ochrane vonkajších hraníc Európskej únie a v boji s príčinami migrácie, uviedla Merkel. Problémy sú ale podľa jej slov pri riešení otázky, ako dať utečencom dočasný domov. Niektoré krajiny EÚ sa naďalej bránia prijímaniu utečencom, dodala kancelárka. 

Merkel je presvedčená, že pokrok môže byť dosiahnutý na neformálnom summite EÚ budúci týždeň v piatok a zvlášť pri únijnom summite v marci, uvádza agentúra DPA.

Prijímaní prisťahovalcov a reforma systému pre udeľovanie azylu sú po rokoch migračnej krízy v Stredomorí a na Balkáne jednom z hlavných tém na summitoch EÚ. Kvóty pre prijímanie migrantov odmietajú štáty vyšehrádskej štvorky, teda Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Nepripúšťajú zároveň možnosť, že by v tejto otázke mohli byť prehlasované.

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:30 Top Star
12:50 Nové bývanie
14:00 Na chalupe
12:45 Profesionáli III.
13:35 Simpsonovci V.
14:05 Simpsonovci V.
11:55 Nákupné maniačky
13:20 Kutyil s.r.o. II.
14:10 Prvé oddelenie
12:45 Knihy od Stonožky
12:55 Jahôdka a jej kamaráti II.
13:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
11:35 Dvě svatby
13:15 Dešťová víla
15:05 Paříž počká