Jasno
-0°
Bratislava
Veronika
4.2.2023
Nezmeníme históriu, musíme sa z nej učiť, vyhlásil Danko v deň ústavy
Zdielať na
Politika

Nezmeníme históriu, musíme sa z nej učiť, vyhlásil Danko v deň ústavy

BRATISLAVA / Ústava SR je najvyššie postavený právny predpis štátu, sme povinní oslavovať 1. september so všetkou úctou. Povedal to dnes v prejave počas slávnostnej schôdze Národnej rady SR jej predseda Andrej Danko (SNS). Ako povedal, ústava je moderný dokument, ktorý je základným pilierom štátnosti.

 „Ako právnik beriem text ústavy do rúk s veľkou pokorou," uviedol a dodal, že si uvedomuje, že vznikla "vďaka nespočetnému zástupu našich svedomitých, láskavých predkov".

Podľa Danka je Slovenská republika mladý, ale životaschopný štát. „Naše základy sú postavené na pevných pilieroch rímskeho, uhorského, rakúskeho či československého právneho systému. V dejinách sme dokázali, že Slováci sú jednotiaci prvok v strednej Európe a radšej budujeme, ako rúcame," uviedol.

Podľa neho musíme byť hrdí na významné osobnosti našej histórie. „Nezmeníme históriu, musíme sa z nej učiť,“ uviedol. Podľa neho po období spolužitia s českým národom sme boli pripravení riadiť svoj štát samostatne. „Naši rodáci vytvárali mozaiku nášho národného života. Spolužitím aj s menšinami ukazujeme, že sme zrelí mať vlastný štát. Buďme hrdí, že máme vytúženú slobodu,“ povedal a dodal, že Slovensko sa musí stále rozvíjať. „Potrebujeme dlhodobú víziu rozvoja, strategické plánovanie, rozvíjať slovenský vidiek, podporovať tradičnú rodinu, zastaviť vyľudňovanie, prejavovať väčšiu úctu k slovenským podnikateľom," poznamenal.

Danko spomenul aj posledné zmeny v ústave, napríklad zakotvenie ochrany slovenskej pôdy a lesov a tému amnestií.

Predseda NR SR vyjadril spokojnosť s tým, že sme sa dožili momentu, keď na Bratislavskom hrade prijímame návštevy z celého sveta, že sme dokázali úspešne predsedať Rade EÚ. „Slovensko je v elitnej skupine štátov, ktoré tvoria eurozónu. Aj naši susedia s rešpektom hovoria o niektorých našich úspechoch. Sme právom hrdí na našu ľudovú kultúru, je to živá voda, ktorá ovlažuje dušu Slovákov. Máme štát, ktorý dokáže zabezpečiť dôstojný život,“ povedal. Podľa neho veci, ktoré nefungujú, treba meniť, a to je možné len pozitívnym prístupom.

„Našou základnou úlohou musí byť zachovanie našej štátnosti. Vyzývam všetkých na otvorenosť a pokoj v srdciach. Chráňme spolu našu zem,“ dodal Danko.

Počas slávnostnej schôdze pri príležitosti osláv 25. výročia prijatia Ústavy SR boli v rokovacej sále Slovenská ústava prítomní poslanci z takmer všetkých poslaneckých klubov a aj nezaradení zákonodarcovia, okrem poslancov za ĽSNS, ktorí na schôdzu neprišli, no v parlamente boli prítomní.

V úvode schôdze do sály čestná stráž priniesla zástavu SR a originál Ústavy SR. Snemovňa si vypočula slovenskú štátnu hymnu. Po Dankovi v pléne vystúpil s príhovorom aj prezident Andrej Kiska a predseda vlády Robert Fico. V sále boli prítomní aj bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič, ako aj expredsedovia NR SR Jozef Migaš, Pavol Hrušovský, Pavol Paška a Peter Pellegrini.

Súvisiace články

Najčítanejšie