Lexa chce odovzdať pas, do zahraničia neujde

02.06.2017 14:22 Noviny.sk Politika

Lexa chce odovzdať pas, do zahraničia neujde

BRATISLAVA / Bratislavský súd znovu otvoril prípad zavlečenia syna bývalého prezidenta Michala Kováča do Rakúska v roku 1995. Urobil tak po zverejnení verdiktu slovenského ústavného súdu v zbierke zákonov, že skoršie rozhodnutie snemovne o zrušení kontroverzných amnestií je v súlade s ústavou. Práve amnestie bránili potrestanie páchateľov zavlečenia exprezidentova syna. V kauze bolo už pred rokmi obžalovaných 13 osôb vrátane niekdajšieho šéfa slovenského tajnej služby SIS Ivana Lexu.

Okresný súd Bratislava III pridelil prípad únosu konkrétnemu sudcovi. Podobne postupoval aj v súvisiacej kauze, na ktorú sa amnestia tiež vzťahovali. Hovorca bratislavského krajského súdu Pavol Adamčiak uviedol, že spomínané prípady sú obsiahle, a preto sudcovia budú potrebovať dlhší čas, aby sa oboznámili so spismi. Až následne budú môcť rozhodnúť o ďalšom postupe.


Slovenská prokuratúra už v roku 2000 podala v súvislosti s únosom obžalobu. Súd trestné stíhanie ale zastavil práve pre amnestie. Tie vydal v roku 1998 vtedajší premiér Vladimír Mečiar, ktorý vykonával aj niektoré prezidentské právomoci, lebo Slovensko prechodne nemalo hlavu štátu.

Mečiarove amnestie sa vzťahovali aj na aféru okolo zmareného referenda o vstupe krajiny do NATO a o priamej voľbe prezidenta a aj v tejto časti ich parlament anuloval. V tejto kauze čelil obvineniu niekdajší minister vnútra Gustáv Krajči za to, že sa dopustil trestných činov zneužitia právomocí verejného činiteľa, falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny a tiež marenia prípravy a priebehu volieb. Súd však v roku 2000 stíhaní zastavil, a to práve s odvolaním na amnestia. Aj týmto prípadom sa slovenské justície bude znovu zaoberať.

Televízii TA3 sa podarilo získať dokument, v ktorom sa právny zástupca Ivana Lexu obrátil na predsedu bratislavského okresného súdu Dávida Lindtnera. Po zrušení Mečiarových amnestií panujú obavy, že opäť ujde do zahraničia. Lexa chce vraj upokojiť situáciu a odovzdá súdu pas.

Zdroj: noviny.sk/ČTK/TA3

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:20 Súdna sieň
05:00 KINOSÁLA
05:10 Panelák
06:00 Súdna sieň
05:10 Panelák
06:00 TIPOS INFO
06:05 Profesionáli II.
05:00 Ferdo Mravec
05:30 Sam a Max
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
05:40 Nadějné vyhlídky
08:00 Lord of the Dance
09:45 Jiný svět