Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Kaliňák nemusí zaplatiť pokutu za obchod s Bašternákom
Zdielať na
Politika

Kaliňák nemusí zaplatiť pokutu za obchod s Bašternákom

BRATISLAVA / Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií odmietol začať konanie voči ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Tomu pritom hrozilo, že pre obchody s Ladislavom Bašternákom bude musieť zaplatiť takmer desať tisícovú pokutu.

Rozprava bola pokračovaním v stredu prerušeného rokovania, na ktorom sa členovia výboru sporili o tom, či Kaliňák vo svojom majetkovom priznaní za roky 2013, 2014 a 2015 podal kompletné majetkové priznania.

Kým opozícia tvrdí, že v majetkovom priznaní mal uviesť svoju pohľadávku voči firme B. A. Haus, podľa poslanca za Most-Híd Petra Kresáka si Kaliňák svoju povinnosť podľa zákona splnil tým, že deklaroval vlastníctvo akcií danej spoločnosti.

Podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej z OĽaNO-NOVA však pravým dôvodom neuvádzania pohľadávky v majetkovom priznaní nie je jej naviazanosť na akcie, ale dôvodom je ochrana veriteľov spoločnosti. Remišová trvala na tom, aby výbor Kaliňákovi udelil pokutu za riadne nesplnenie si svojej povinnosti, ktorá mu ako verejnému činiteľovi plynie zo zákona.

Minister vnútra Robert Kaliňák poslal pred týždňom Výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií namiesto materiálu o jeho majetkovom vzťahu s firmou B. A. Haus iba vyhlásenie bez akýchkoľvek dôkazov.

Kaliňák poslal list

Hoci Kaliňák v liste uvádza, že „13.10. 2013 uzavrel zmluvu o prevode akcií spoločnosti B. A. Haus spolu so zmluvou o prevode pohľadávky voči tejto spoločnosti a že kúpna cena bola tvorená samotnou cenou za akcie vo výške osemtisíc eur a pohľadávky vo výške jej hodnoty 422 tisíc eur“, podľa Remišovej minister nikdy pohľadávku 422 tisíc neuviedol vo svojom majetkovom priznaní a na svoju obranu v liste uvádza veľmi pochybnú konštrukciu. „Pohľadávka je vedená ako pôžička akcionára a je teda viazaná k samotným akciám,“ píše Kaliňák v liste, čo podľa Remišovej vysvetľuje tým, že v majetkovom priznaní preto mohol uviesť iba informáciu, že vlastní akcie.

Na začiatku výbor dokumenty žiadal od firmy B. A. Haus, ktorá výboru odporučila žiadať dokumenty od Národnej kriminálnej agentúry (NaKA). Pre výbor sa nedávno vyjadril aj Kaliňák, no výbor žiadal podrobné dokumenty. Nakoniec ani NaKA nič nedodala a minister zaslal len list.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy