R. Fico a D. Saková ocenili výsledky rokovaní s USA. A. Danko ich kritizuje a označuje za nevýhodné
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si rozhovor s ekonomickým analytikom Lukášom Kovandom
BRATISLAVA / Premiér Robert Fico vyzdvihol výkon podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča po nedávnych rokovaniach medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi. Podľa neho Šefčovič „opäť zabral“ a dosiahol priaznivý výsledok v podobe 15-percentných ciel na dovoz vybraných tovarov do USA, uviedol na sociálnej sieti.
Fico pochválil Šefčoviča
"To je dobrý výsledok vyjednávania komisára, ktorého Európska komisia posiela na najťažšie misie," uviedol Fico. Dodal, že Šefčovič sa v úlohe vyjednávača osvedčil a zaslúži si gratuláciu.
Zároveň však premiér upozornil, že hoci sú výsledky na prvý pohľad pozitívne, "diabol je skrytý v detailoch". Vyjadril očakávanie, že verejnosť bude podrobne zaujímať, čo konkrétne obsahuje záväzok EÚ nakupovať americké energie v hodnote 750 miliárd dolárov, ako aj plánované zvýšenie investícií do produktov amerických zbrojárskych firiem.
Fico tak vyjadril podporu slovenskému eurokomisárovi, no zároveň naznačil potrebu dôkladného preskúmania širších dôsledkov uzavretej dohody.
Ministerka Saková označila výsledok za dobrú správu
Obchodná dohoda medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi je kompromisom pre obe strany, vyhlásila v nedeľu (27.7.) ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD). Stanovenie pätnásťpercentnej colnej sadzby na dovoz väčšiny tovarov z EÚ do USA vrátane automobilov označila Saková za dobrú správu pre Slovensko.
Rámcovú dohodu, o ktorej Brusel a Washington intenzívne rokovali niekoľko posledných mesiacov, v nedeľu večer oznámili prezident USA Donald Trump a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po stretnutí v Škótsku.
Únia v rámci dohody podľa Trumpa súhlasí s nákupom energií v hodnote 750 miliárd dolárov a preinvestovaním ďalších približne 600 miliárd dolárov v USA, čo zahŕňa aj nákup vojenského vybavenia. Šéf Bieleho domu podotkol, že clá na dovoz ocele a hliníka zostanú na úrovni 50 percent ako doteraz. Von der Leyenová uviedla, že pätnásťpercentná sadzba sa vzťahuje na väčšinu odvetví vrátane automobilového priemyslu, polovodičov a farmaceutických výrobkov.
"Namiesto hroziacich 30-percentných ciel, ktoré mali vstúpiť do platnosti už 1. augusta, sa podarilo dohodnúť kompromisnú sadzbu 15-percent pre väčšinu tovarov – vrátane automobilov. Je to dobrá správa pre Slovensko, pretože ide o významný krok, ktorý ochránil konkurencieschopnosť našich výrobcov a zachoval istotu pre tisíce zamestnancov v celej Európe," uviedla Saková. Nákupom energií z USA sa podľa jej slov posilní energetická bezpečnosť EÚ.
Ministerka poznamenala, že dohoda je výsledkom "dlhého, trpezlivého a odborného vyjednávania". V tejto súvislosti osobitne poďakovala eurokomisárovi pre obchod Marošovi Šefčovičovi, ktorý "viedol konštruktívne rozhovory a priniesol konkrétne výsledky pre celú Európu – aj pre Slovensko".
Kritika Andreja Danka
Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko ostro kritizoval výsledky rokovania medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi americkými. V statuse na sociálnej sieti vyjadril nepochopenie nad spokojnosťou premiéra Roberta Fica a ostro sa ohradil voči krokom vedenia EÚ.
Podľa Danka predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a podpredseda Komisie Maroš Šefčovič "zapredali Európsku úniu aj jednotlivé členské štáty". Ako uviedol, EÚ sa údajne zaviazala k masívnym nákupom zbraní a energií z USA v hodnote 750 miliárd eur. Danko zároveň spochybnil, kto takýto záväzok mohol urobiť a či na to mala exekutíva EÚ vôbec mandát.
"Ďalší čierny deň pre Európu," napísal Danko s odkazom na údajné obchádzanie členských štátov pri dôležitých rozhodnutiach. V statuse prirovnal situáciu k nákupom vakcín počas pandémie, ktoré tiež podľa neho prebehli bez dostatočnej diskusie s národnými vládami.
Dohodu s USA označil za výhodnú najmä pre americkú stranu a dodal, že "Trump sa musí nesmierne smiať", keďže na rozdiel od európskych predstaviteľov podľa neho koná s mandátom. Výsledok rokovaní považuje Danko za ďalšie víťazstvo amerických záujmov nad záujmami EÚ.
Pozrite si rozhovor s odborníkom na zahraničnú politiku Pavlom Demešom: