Trumpove clá dusia slovenský priemysel. Výroba padá, mzdy klesajú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Náš priemysel sa v máji prepadol do červených čísel. Automobilový sektor totiž musel reagovať na Trumpove clá znížením výroby. To so sebou prinieslo aj prepúšťanie a pokles reálnych miezd – a to práve v čase, keď ceny v obchodoch rastú.
Trumpove clá sa od apríla pre automobily dovážané do Spojených štátov nezmenili a zostali na vysokej úrovni 25 %. To si už v máji vybralo svoju daň aj na Slovensku. „V prípade májových štatistík, ktoré sa týkajú priemyselnej produkcie, sme už zaznamenali výraznejší pokles,“ uviedla analytička Eva Sadovská.
Kým ešte v apríli klesla automobilová výroba len o štyri desatiny percenta, v máji sa prepadla už o štyri percentá. Ide tak o druhý najväčší pokles za posledné dva roky. Vyššie americké clá na automobily už citeľne zasiahli aj slovenské výrobné linky. Hoci predaje v Európe rástli, nestačili vykompenzovať straty na americkom trhu. Výrobcovia sa tak dostávajú do úzkych. „Majú znížené objednávky, očakávajú nižšiu produkciu a zároveň evidujú väčšie zásoby,“ ozrejmila Sadovská.
Zlú náladu podčiarkli aj odvetvia závislé od investičného dopytu
A to hutníctvo, strojárstvo a výroba elektrických zariadení. Práve tieto tri sektory sa podieľali na viac než polovici celkového poklesu priemyslu. Horšou správou pre ľudí je fakt, že v nosnom odvetví našej ekonomiky – priemysle – klesla v máji aj zamestnanosť a reálne mzdy.
Ťažké časy potvrdzuje aj fakt, že inflácia dosiahla v júni najvyššiu úroveň za posledný rok a pol. Máj teda ukázal, aký zraniteľný je náš priemysel voči vonkajším otrasom. Trumpove nepredvídateľné rozhodnutia robia vrásky na čele analytikom, ekonómom aj Národnej banke Slovenska.
ŠÚ SR
Čo je ešte horšie – na rozdiel od iných krajín, slovenská vláda v náročných časoch nevytvára pre podnikateľov priaznivé prostredie. „Prílev priamych zahraničných investícií je za posledné roky veľmi nízky v porovnaní s inými krajinami,“ dodal Branislav Reľovský, riaditeľ odboru prierezových iniciatív NBS.