Zatiahnuté
11°
Bratislava
Romana, Roman
23.2.2024
Čaká Slovensko prvá kalamita tejto zimy? V týchto regiónoch platia výstrahy
Zdielať na

Čaká Slovensko prvá kalamita tejto zimy? V týchto regiónoch platia výstrahy

SLOVENSKO / Slovákov čakajú náročné dni pre počasie. Pre viaceré regióny dokonca v utorok 28. novembra platí druhý stupeň výstrahy. Za 24 hodín môže spadnúť od 5 do 15, lokálne ale až od 15 do 30 centimetrov snehu. Najvyššie úhrny zrážok, väčšinou v podobe snehu sa očakávajú na východnom Slovensku - a to najmä v regiónoch Zemplín, Abov a Gemer. Problémom by následne mohol byť vpád arktického vzduch a veterné počasie, čo môže zvýšiť riziko snehových jazykov.

V pondelok neskoro v noci čakáme, že sa na našom území objaví výrazné sneženie, ktoré bude súvisieť s nízkym tlakom vzduchu presúvajúcim sa cez naše územie cez severný Jadran ďalej nad Balkán. Noc a aj zajtrajší deň budú oblačné až zamračené a na mnohých miestach bude snežiť, ale na západe a juhu stredného Slovenska budú zrážky aj zmiešané, prípadne tekuté.

Na severozápadnom, strednom a východnom Slovensku už v noci musíme počítať so snežením, lokálne aj výdatným, ktorý môže spôsobovať problémy na cestách. Sneženie bude pokračovať na severozápadnom, strednom a východnom Slovensku aj počas zajtrajšieho dňa.

Predpoklad je, že za celých 24 hodín môže spadnúť od 5 do 15, lokálne ale až od 15 do 30 cm snehu! Pretože bude fúkať, budú sa vytvárať snehové jazyky a aj záveje. Na cestách Slovenska je počas zajtrajšieho dňa potrebná zvýšená opatrnosť, ohľaduplnosť a najmä trpezlivosť!

Aby komplikácií spôsobených počasím nebolo málo, na západe krajiny- na Považí a Ponitrí sa môže vytvárať počas noci poľadovica, pretože je možné, že tekuté zrážky na prechladenom povrchu môžu namŕzať. Rovnako je hrozba tvorby poľadovice na krajnom juhovýchode a juhu východného Slovenka zajtra počas dňa.

V nasledujúcich dňoch sa k nám opäť dostane studený vzduch, a opäť aj tlaková níž so svojou vlhkosťou. To znamená, že do konca týždňa ešte pripadnú ďalšie centimetre snehu, bude chladno a aj veterno. Len juhozápad Slovenska a okolie Bratislavy musí aj naďalej počítať skôr so zrážkami tekutými, alebo zmiešanými.

V zahraničí si husté sneženie vyžiadalo aj obete

V Rumunsku, Moldavsku, Bulharsku a aj na Ukrajine si zažili odvrátenú stranu hustého sneženia. Vyžiadalo si aj obete. Okrem toho ochromilo dopravu a ľudí pripravilo o elektrickú energiu. Viac sa dozviete vo videu:

Súvisiace články

Prečo počasie na Noviny.sk

Najlepšie počasie je už od roku 2009 vašim najlepším sprievodcom vo svete počasia. Prináša servis naplnený aktuálnymi informáciami a aktuálnymi predpoveďami. Kompletný servis začína presným popisom aktuálnej situácie a vysvetlením jej najbližšieho vývoja. Samozrejmosťou je predpoveď počasia pre najbližšiu noc a najbližší deň, ktorá je rozdelená na tri regióny v rámci Slovenska a v rámci nich sa sústredí na významné regionálne centrá. Pre cestovaniachtivých je tu predpoveď počasia pre susedné štáty. A pre tých, čo si radi robia dlhšie plány, je tu predpoveď na 7 dní. Radi oddychujete? Aj pre Vás máme informácie o možnostiach oddychu na lyžiach (v zime) alebo pri mori (v lete).

Všetky predpovede a informácie o počasí sú založené na pravidelne aktualizovaných dátach z meteorologickej staničnej siete a so siete dištančných meraní – meteorologických radarov a meteorologických satelitov. Náhľad do budúcnosti umožňujú špičkové meteorologické modely vylepšované tímom odborníkov so zreteľom spresňovať predpovede práve pre územie Slovenska. A všetky tieto informácie sú spracované a sprostredkované skúsenými moderátormi – profesionálnymi meteorológmi.

A prečo je Najlepšie počasie to najlepšie? Pretože Vám ponúka ideálnu kombináciu vždy aktuálnych informácií, presných predpovedí, prehľadnej grafiky a profesionálneho, a pritom ľudského a bezprostredného, prístupu moderátorov. A preto je to nielen najlepšie, ale aj najobľúbenejšie počasie. Ďakujeme Vám.