Bitka nelegálnych migrantov a Rómov vyvolala množstvo reakcií. Zisťovali sme aké opatrenia prijalo zariadenie, kde sú Afgánci umiestnení

Bitka nelegálnych migrantov a Rómov vyvolala množstvo reakcií. Zisťovali sme aké opatrenia prijalo zariadenie, kde sú Afgánci umiestnení

MEDZILABORCE / Bitka nelegálnych migrantov a miestnych Rómov na východe Slovenska vyvolala po zverejnení reportáže množstvo reakcií. Do potýčky sa zapojilo takmer 50 ľudí a vzduchom lietali aj kamene. Situáciu museli upokojovať mestskí aj štátni policajti. Zisťovali sme aké opatrenia prijalo zariadenie, kde sú chlapci z Afganistanu umiestnení a tiež ako v prípade postupovala polícia.

Na autentických záberoch sledujete to, ako osadníci vyliezajú na betónový plot okolo areálu domova. Snažia sa dostať dovnútra vybaviť si účty s chlapcami z Afganistanu.


"Konflikt vznikol niekde inde, tam migrant zobral kameň a udrel ním Róma. Tí migranti začali utekať sem a tí ich začali naháňať," povedal náčelník mestskej polície v Medzilaborciach Martin Dimun.

"Oni utiekli dnu a oni chceli preskočiť plot a chceli ich zbiť," uviedol svedok udalosti.

Vedenia zariadenia, kde sú maloletí migranti umiestnení prísnejšie opatrenia prijať nemôže a takisto nemôžu chlapcov potrestať. "Trestať fyzicky ich nemôžeme. Keď im zakážeme pozeraž ich televízne stanice, budú sa búriť iným spôsobom. Bude tak trošku väčší dozor a častejšie ich budú kontrolovať vychovávatelia," skonštatoval riaditeľ zariadenia pre maloletých migrantov bez sprievodu Vladislav Fejo.


Dôvodom potýčky mohli byť podľa svedkov miestne dievčatá. Riaditeľ zariadenia privolal tlmočníka, aby sa o prípade dozvedel viac. Chlapci totiž odišli na vychádzku bez dovolenia. "Oficiálne sa vyjadrili, že oni sa potrebujú rozprávať s ľuďmi, čo sa čudujem, lebo neovládajú jazyk," uviedol Fejo.


Podľa neho mladí Afgánci vôbec nerešpektujú zásadné pravidlá, ktoré v domove platia. "Veľmi dôrazne sme sa o tých pravidlách porozprávali, chlapci sa tvárili, že to berú na vedomie, ale obávam sa, že nie, pretože tu riešime dlhodobo problém a tým je vek maloletých," zhodnotil Fejo.

Migranti si totiž roky uberajú a hoci sú dospelí, viacerí z nich po príchode na Slovensko tvrdia, že sú tínedžeri.
"Bohužiaľ konštatujem, že v našom zariadení je takýchto dospelých viac ako 50 percent," uviedol riaditeľ zariadenia pre maloletých migrantov bez sprievodu.

V Medzilaborciach sa riaditeľ so svojimi zamestnancami snažia migrantom poskytovať druhý domov už roky. Na oplátku maloletí cudzinci odtiaľ tajne utekajú a ich starostlivosť si váži len máloktorý z nich. Po aktuálnom konflikte prijala polícia prísnejšie opatrenia.
"Políciou v Medzilaborciach bola zvýšená hliadková činnosť v dotknutej časti mesta v záujme prevencie," uzavrela policajná hovorkyňa Jana Ligdayová.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Policajti v akcii
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:30 Blázni do zrubov II.
10:30 Zlato v garáži II.
11:05 Pošli ďalej
10:20 ZOO
11:45 Nákupné maniačky
13:05 Skutočné príbehy
10:20 Požiarnik Sam IX.
10:30 Okido I.
10:45 Pat a Mat
09:35 Kdybych měl křídla
11:15 Sedmilhář
12:55 Kluci na povel