Skoro jasno
26°
Bratislava
Xénia
2.6.2023
Pri celoeurópskej razii proti mafii 'Ndrangheta zadržali 90 ľudí. Podľa TV JOJ oslovili aj slovenské orgány
Zdielať na

Pri celoeurópskej razii proti mafii 'Ndrangheta zadržali 90 ľudí. Podľa TV JOJ oslovili aj slovenské orgány

Archívna reportáž

BERLÍN / V Nemecku, v Taliansku, v Holandsku a v Belgicku zasahovala polícia od rána proti členom talianskej mafii 'Ndranghete. Spolkový kriminálny úrad (BKA) vo Wiesbadene uviedol, že zadržali 90 ľudí. Podľa zdroja TV JOJ do akcie zasiahnu aj slovenské orgány. Tie to zatiaľ nepotvrdili.

Prezídium Policajného zboru tvrdí, že Úrad medzinárodnej spolupráce nebol v tejto súvislosti požiadaný o spoluprácu. Podľa zdroja Televíze JOJ však európske orgány oslovili Slovensko prostredníctvo Eurojustu, ktorý sa zameriava na boj proti cezhraničným formám organizovaného zločinu. Ministerstvo spravodlivosti zatiaľ na otázky nereagovalo. 

V Nemecku zasahovala od rána polícia proti mafii v Severnom Porýní-Vestfalsku a v Bavorsku. "Opatrenia stále pokračujú," uviedol hovorca kriminálneho úradu. Podľa denníka Bild doteraz prehľadali viac než 100 objektov, medzi inými aj pizzériu v Porýní. Zadržali dokopy 90 ľudí, ktoré sú podozrivé z obchodovania s drogami a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Z toho 41 osôb obmedzili na slobode v Taliansku, 21 osôb zadržali v Nemecku, 14 v Belgicku, 5 v Holandsku a dvoch v Luxembursku.

Celú medzinárodnú akciu koordinuje unijná agentúra pre súdnu spoluprácu Eurojust. "Išlo o bezprecedentnú a výnimočnú akciu so zapojením viacerých krajín s cieľom bojovať proti jednej z najsilnejších kriminálnych skupín na svete," informoval viceprezident Eurojustu, Filippo Spiezia. K razii došlo iba deň po tom, ako v Palerme zatkli hlavu sicílskej mafie Cosa Nostra a ďalších 46 ľudí.

Kalábrijská mafia 'Ndrangheta patrí k najmocnejším talianskym zločineckým organizáciám. Dominantné postavenie má najmä v pašovaní drog do Európy, pranie peňazí a realitné podvody. Podľa talianskeho sudcu Nicoly Gratteriho, ktorý s mafiou bojuje už dlhé roky, ale skupina operuje na všetkých kontinentoch a svoju pôsobnosť stále rozširuje. "Chcem zdôrazniť, že Ndrangheta má bunky v celej Európe a bol by veľký omyl si myslieť, že sme ju týmto zásahom výraznejšie oslabili," vyjadril sa taliansky národný prokurátor, Federico Cafiero de Raho. 

​Podľa talianskej agentúry ANSA zásahy proti 'Ndranghete polícia uskutočňuje aj v juhoamerických krajinách. V súvislosti s vraždou novinára Ján Kuciaka vyšli najavo informácie, že mafia má pôsobnosť aj na Slovensku. Vo svojom poslednom článku písal Kuciak o možnom zneužívaní agrodotácii EÚ práve rodinou, ktorá je údajne napojená na kalábrijsku mafiu, ako aj na vládnych úradníkov.

Veľmi často sa v tejto súvislosti skloňovali mená Antonina Vadalu a Diega Rodu. 

Pozrite si archívnu reportáž o prípade Antonina Vadalu, ktorého Kuciak označil za člena talianskej mafie: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy