Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Taliani na Slovensku dostali dotácie za takmer 68 miliónov eur. Vo firmách figurujú mená Rodu a Vadalu
Zdielať na

Taliani na Slovensku dostali dotácie za takmer 68 miliónov eur. Vo firmách figurujú mená Rodu a Vadalu

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Firmy Talianov, ktorých mená sa spájajú s mafiánskou skupinou 'Ndrangheta, dostali od roku 2004 od štátu poľnohospodárske dotácie za takmer 68 miliónov eur. Uvádza to denník SME, ktorý sa odvoláva na informácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Najviac peňazí dostali firmy Diega Rodu, ktorý je podľa reportéra talianskeho denníka La Reppublica Giuliana Foschiniho priamo z rodiny, ktorá je súčasťou mafie.

Z celkového počtu 22 firiem, ktoré sa viažu priamo na Rodu, Antonina Vadalu a ich rodinných príslušníkov, figuroval alebo figuruje Roda v trinástich. Týmto spoločnostiam vyplatil od roku 2004 až po súčasnosť štát viac ako 55 miliónov eur. Najvyššia suma pomoci podľa denníka SME putovala spoločnosti Agrokomplex Humenné, a to za viac ako 10,8 milióna eur.

Družstvo Agrokomplex Humenné hospodári podľa analýzy denníka SME až na 80 percentách poľnohospodárskej pôdy pri Humennom. Na túto pôdu dostáva dotácie, hoci nie je nevyhnutné, aby ju vlastnilo. Musí ju však obhospodarovať, inak jej hrozí, že mu štát dotácie vezme. Družstvo zároveň sídli v susedstve slnečnej elektrárne poslanca Smeru Petra Chudíka, majú spoločnú prístupovú cestu.

V zozname firiem Talianov, ktoré dostali od roku 2004 dotácie, figuruje Vadala iba vo dvoch. Na ne dostal v súhrne 1,9 milióna eur. Zvyšných viac ako desať miliónov eur z celého balíka dostali ostatné spoločnosti rodinných príslušníkov Rodu a Vadalu. Ministerstvo pôdohospodárstva informovalo o všetkých peniazoch, ktoré z jeho rezortu išli firmám Talianov. Ide o rôzne typy platieb, niektoré štát vypláca automaticky komukoľvek, kto podniká v pôdohospodárstve.

Firmy okolo Rodu a Vadalu takto v priebehu štrnástich rokov žiadali 48,9 milióna, po kontrolách im štát vyplatil 45,6 milióna eur. Ďalšie peniaze získali prostredníctvom iných typov platieb od štátu, ako napríklad štátnou pomocou alebo trhovými subvenciami. Tie sa poskytujú konkrétnym farmárom napríklad na pokrytie strát po mrazoch alebo slabej produkcie mlieka.

Skutočná suma dotácií pre Rodovcov, Vadalovcov a ich rodiny môže byť ešte vyššia, upozorňuje SME. V súhrne od platobnej agentúry sú totiž iba firmy, ktoré tieto osoby kontrolujú priamo. Ak napríklad vlastnia družstvo, ale nie sú v jeho vedení, v prehľade chýbajú. Rovnako chýbajú firmy, ktoré pre nich spravujú spriaznení podnikatelia.

Ministerstvo zverejnilo informácie tri týždne po vyžiadaní

Informácie o poľnohospodárskych dotáciách pre Talianov, pôsobiacich na východe Slovenska, zverejnilo ministerstvo pôdohospodárstva tri týždne po tom, čo si ich od nich vyžiadala polícia. "Zverejnili sme ich hneď po tom, ako nám to orgány činné v trestnom konaní umožnili. Súčasťou informácií, ktoré sme zverejnili bolo o aké peniaze žiadali, aké peniaze im boli schválené a v konečnom dôsledku aj to, aké financie im boli vyplatené," uviedol hovorca Ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik.

"Tento systém môže priťahovať rôzne skupiny podnikateľov, ktorí nemajú potrebné vedomosti v oblasti poľnohospodárstva a ich cieľom nie je svedomite vyrábať. Ide o vyložene špekulatívne podnikanie na pôde," uvádza sa v stanovisku Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv.

V práci, ktorú už nestihol dokončiť zavraždený novinár Ján Kuciak, pokračuje medzinárodný investigatívny tím. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy