Polojasno
16°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Pri havárii československej stíhačky zahynul pilot
Zdielať na
Krimi

Pri havárii československej stíhačky zahynul pilot

Pilot neprežil nehodu cvičného lietadla československej výroby, ktoré sa zrútilo počas leteckej prehliadky v americkom štáte Iowa. Ako informovala miestna polícia, stroj typu L-39, vyrobený v bývalom Československu v 60. rokoch, sa zrútil na pole pri medzištátnej diaľnici pri Davenporte a explodoval.

Pilot nemal šancu

Na zemi nebol nikto zranený a neboli hlásené žiadne škody. "Lietadlo šlo rovno k zemi. Pilot nemal šancu sa z neho dostať," povedal policajný hovorca Don Schaeffer na tlačovej konferencii. Nehoda, ktorej príčiny sa vyšetrujú, sa stala počas každoročnej prehliadky Quad-City.

Cvičný stroj letel tesne pred haváriou vo formácii s ďalšími lietadlami. Podľa spravodajského serveru Sioux City Journal bolo prúdové cvičné lietadlo L-39 vyrobené v roku 1984 v podniku Aero Vodochody.

Využitý krajinami Varšavskej zmluvy

Jednomotorový stroj bol pôvodne využívaný krajinami Varšavskej zmluvy ako vojenské cvičné lietadlo, neskôr si pár týchto lietadiel kúpili súkromní majitelia na voľnočasové lietanie a na letecké prehliadky. Informuje o tom český portál novinky.cz.

Havarované lietadlo vlastnila vzdelávacia nadácia Warbird Education Foundation z texaského mesta Frisco. Tržná hodnota lietadiel L-39 sa údajne pohybuje okolo 550 tisíc dolárov.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

YouTube

Súvisiace články

Najčítanejšie