Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Lexa, Weiss, Bašternák, Kaliňák a Dobšinského rozprávky
Zdielať na

Lexa, Weiss, Bašternák, Kaliňák a Dobšinského rozprávky

Prokurátor zastavil trestné stíhanie mladého Weissa za jazdu v opitosti. Že skutok sa nestal. Toto určuje charakter spravodlivosti na Slovensku. Rušenie amnestií je iba zúfalým gestom politického establišmentu, ktorému už tečie hnedá do topánok.

Weissov prípad, práve pre svoju banalitu, je reprezentatívny. Keby vás vytiahli policajti spoza volantu osobného auta, v ktorom by ste viezli desať kamarátov, odmietli by ste dychovú i krvnú skúšku a odišli zo súdu len s podmienkou, vysokou pokutou a niekoľkoročným zákazom šoférovania, mali by ste šťastie. Nikto by ani neskúmal, či ste boli ožratí, alebo len úplne sprostí. Takto sú nastavené pravidlá, ktoré tu platia. Takmer pre každého. Toto vo vlastnom aute neskúšajte.

Vysvetliť sa dá všetko. Keď nebudete fúkať ani neposkytnete krv, z opitosti sa už nevyviníte, ale kto povedal, že človek za volantom idúceho auta ho nutne musí riadiť? Šoféroval váš kamarát, ktorý sedel pod vami. Vy ste jazdili iba na ňom. To je dobré vysvetlenie. Jazda pod vplyvom by bola trestná, homosexualita nie je.

Ak si Weissov prípad porovnáte s kauzami, ktoré ani sám špeciálny prokurátor Kováčik nedokázal dokopať pred súd, beztak o nič nejde. Arogantných profesionálnych synov sú plné cesty. Šanca, že zabijú akurát vás, je štatisticky zanedbateľná. Na hystériu niet dôvodu. Tam vonku pobehujú aj omnoho horší synovia z povolania.

Vezmite si len mladého Lexu. S tým sa spájajú onakvejšie podozrenia: únos, vražda, zneužitie moci, štátny terorizmus. Teraz také veci určite nerobí, je to už len nímand bez priateľov a vplyvu, akurát s veľkou kopou peňazí, ale aj tak by ste ho asi nechceli za suseda. Ani v base, hoci tam si človek spolubývajúcich fakt nevyberá.

Slušní väzni a počestní zločinci v Leopoldove či Ilave zatiaľ dôvod na znepokojenie nemajú. Treba si počkať, či ústavný súd posvätí rozhodnutie parlamentu. Ak áno, bude sa musieť prípadu chopiť nejaký prokurátor a dotiahnuť ho pred súd. Zákony pravdepodobnosti to síce nevylučujú, ale veľkú sumu na to radšej nestavte.

Buďme optimisti. Bude proces. Aj podstatne jednoduchšie kauzy u nás hocikedy súdia viac ako desať rokov. A mladý Lexa dnes už vlastne vôbec nie je mladý. S dobrým advokátom a štandardnými obštrukciami by ho odsúdili vo veku, kedy by sa aj doživotie rátalo skôr na dni, ako na mesiace. Už by mu ho odpustili z humanitárnych dôvodov, ale bolo by to úžasné morálne víťazstvo.

Nech sa už ale s Lexom udeje čokoľvek, mladý Weiss bude pokojne ďalej jazdiť, Bašternák bude žiť svoj úbohý život, Fico bude bývať v Bonaparte a Kaliňák bude ovládať políciu. Ak túžite po slovenskej spravodlivosti, kúpte si Dobšinského rozprávky.