Jasno
-7°
Bratislava
Barbora
4.12.2023
Strana liberálnych neoľudákov v medziach populizmu
Zdielať na

Strana liberálnych neoľudákov v medziach populizmu

Prístup k migrantom, ktorý začala presadzovať SaS, bude politicky široko priechodný. Lebo sa bude páčiť. Väčšine. Tej, ktorá sa riadi viac jednoduchým pudom, ako zložitou logikou: Prídu migranti, znásilnia ma, zožerú mi ženu a z dcéry mi urobia buzeranta. Treba tých migrantov zakázať.

Darmo vám zdravý rozum hovorí, že ak niekto zanechá všetko čo pozná a prejde tisícky kilometrov neistého pekla, v ktorom má väčšiu šancu zomrieť, ako dôjsť do cieľa, nerobí to preto, aby čerpal na Slovensku dávky v hmotnej núdzi. A darmo je každému jasné, že ak chceme, aby sa u nás utečenci začlenili, musíme v nich vytvoriť pocit, že sa majú do čoho začleniť. Dať im pocit bezpečia a ukázať, že o nich stojíme.

Pud nepustí. Naša malebná krajinka je hornatá, prevláda v nej mentalita izolovaných horských komunít, kde sa ľudia s cudzími ani nesobášili. Kto nebol zo širšej rodiny, bol podozrivý a dostal na búdku. Aby vedel, že na budúce už nemá chodiť.

Podliezať týmto pudom je síce mrzké, avšak v politike celkom legitímne. Je zo dňa na deň jasnejšie, že ľudáctvo už na Slovensku nie je hanbou, ba naopak, stáva sa mainstreamom. Kto bude mať guráž, aby ako prvý priznal hnedú farbu a založí Tisovu slovenskú ľudovú stranu, stane sa pravicovým lídrom. Aj ľavicovým.

Proti tejto pesimistickej vízii, samozrejme, stoja dva nepriestrelné argumenty: „to by si nikdy nedovolili“ a „to by sa nikdy nemohlo stať“.

Napriek tomu trochu znepokojujúco pôsobí Chromíkove referendum, ktoré mnohí s veľkou úľavou odpísali ako neúspešné. V skutočnosti bezmála 900 tisíc ľudí nelenilo prísť zahlasovať proti právam iných ľudí. A to sa pýtal len na homosexuálov, nie na Rómov, migrantov, bankárov, farmaloby a ostatný neslovenský a nekatolícky podľud.

Robert Fico dostal v parlamentných voľbách zhruba jeden milión a stotisíc hlasov. Vládne, ani len partnera k tomu nepotrebuje. Nabudúce už možno nebude, a keď, tak najskôr ako líder hnedej koalície.

Problém je, ak si Sulík s Galkom myslia, že sa na tej vlne zvezú aj oni. Hoci na to oni sami už dávno zabudli, mnohí si ešte spomenú, že prvýkrát ich dostali do parlamentu hlasy prvovoličov, ktorým sľubovali legálnu trávu a homosexuáli, ktorým sľubovali registrované partnerstvá. Dobrí fašisti takúto agendu mať nemôžu. Nikdy. Že ju zbabelo spláchli ešte skôr, ako začali prvé koaličné rokovania, ich nevyviní. Robí to z nich len nespoľahlivých zbabelcov, ktorí neudržia slovo ani tak dlho, ako slovenskí exprezidenti moč.

Sulík to už voľajako doklepe ako ekonomický imigrant v Europarlamente. Ale zvyšok má problém. Azda keby to malé „a“ vyhodili z názvu strany a pričlenili sa ku kysuckému vzdoru či slovenským brancom, mohol by to ešte vedúci samošky dotiahnuť na Obersturmbannführera. No ministrom obrany už asi nebude.