Polojasno
16°
Bratislava
Bernard
20.5.2025
Nákupy Slovákov v zahraničí si zrejme vyžiadajú opatrenia vlády
Zdielať na
Ekonomika

Nákupy Slovákov v zahraničí si zrejme vyžiadajú opatrenia vlády

zena, nakupny vozik, auta

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Kvôli nižším cenám potravín chodíme k susedom, oslabujeme však vlastnú ekonomiku

"Uvedomujeme si, že takéto opatrenia nie sú aktuálne okamžite, keďže by si vyžiadali otvorenie tohtoročného štátneho rozpočtu. Podporujeme také riešenia vlády, aby sa naplnil rozpočet SR a zmiernili sa dopady krízy," uviedol dnes novinárom predseda COOP Jednota Slovensko, spotrebné družstvo, Gabriel Csollár.

Ak by sa znížila DPH na potraviny, zmiernili by sa podľa neho dopady krízy, rozbehla by sa spotreba slovenských domácností a podporila by sa tuzemská výroba. Tým by sa zvýšili príjmy do štátneho rozpočtu SR a slovenské predajne základných potravín v pohraničí by nestrácali zákazníkov a na objeme tržieb.

Prieskumy ukazujú, že 45 % občanov Slovenska nakupuje v Maďarsku, 30 % v Poľsku, 20 % v Česku a 5 % na Ukrajine. S výnimkou Ukrajiny chodia Slováci hlavne za potravinami a mäsom. Prepad kurzov ich národných mien voči euru spôsobil, že euro tam posilnilo o viac ako 40 % a DPH na potraviny je minimálne o 10 % nižšia ako na Slovensku.

Túto o 50 % nižšiu výslednú predajnú cenu nedokážu ani individuálne, ani spoločne vykryť slovenskí prvovýrobcovia, spracovatelia a obchod. Kolaps hrozí nielen výrobcom mlieka. Do ich situácie sa zanedlho môžu dostať aj spracovatelia a obchodníci, ak sa nesústredia hlavne na dodávky a ponuku len domácich výrobkov.

Aj obchodníci však majú páky, ktoré podľa Csollára vedia v tejto situácii využiť, navyše, dokážu šetriť a využiť vnútorné rezervy. Sú pripravení, ak si to vyžiada situácia, napr. znížiť úväzky pracovníkov či zredukovať otváracie hodiny. "Napriek kríze otvoríme v roku 2009 tri supermarkety Jednota s predajnou plochou 300 štvorcových metrov a budeme pokračovať s rekonštrukciou predajní," dodal Csollár.  

Zdielať na

Najčítanejšie správy