Polojasno
16°
Bratislava
Hermína
6.5.2025
Visa chce dať umelej inteligencii vašu kartu. Aby mohla za vás nakupovať
Zdielať na

Visa chce dať umelej inteligencii vašu kartu. Aby mohla za vás nakupovať

Archívne video Archívna reportáž

Umelá inteligencia bude platiť za vás

BRATISLAVA / Umelá inteligencia sa tento rok viac osamostatní. Jej vývojári očakávajú nástup tzv. AI agentov, ktorí majú zvládnuť viac úloh tým, že si zadanú požiadavku rozložia na jednotlivé kroky. Mali by tak časom vedieť naplánovať cestu vrátane rezervácie letu a ubytovania. A na to budú potrebné platobné karty.

Väčšina užívateľov teraz používa generatívnu umelú inteligencou v rámci riešenia jednoduchého zadania. V blízkej budúcnosti sa ale počíta s riešením komplexnejších tém. Prichádzajúci AI agenti sú viac než len chatboti. Môžete si ich predstaviť ako schopnejších virtuálnych asistentov, ale záleží na ich nasadení. Píše iDNES.cz.

Môžu robiť rôzne úlohy, pri ktorých sa samostatne rozhodujú a majú k ich plneniu možnosť využívať rôzne ďalšie prostriedky. Ich hlavnou výhodou je, že si výsledný cieľ zadania dokážu vyhodnotiť na základe kontextu, rozdeliť na menšie úlohy a každú z nich potom splniť. V podstate sú základom, na ktorom má vzniknúť všeobecná umelá inteligencia (AGI) - ide o typ umelej inteligencie, ktorá by mala rovnaká alebo vyššie schopnosti ako človek vo všetkých oblastiach myslenia a učenia. Na rozdiel od úzko zameranej AI by AGI dokázala riešiť akýkoľvek intelektuálny problém, učiť sa novým veciam ako človek, adaptovať sa na nové situácie a porozumieť svetu komplexne. 

Pokiaľ takýto AI agent dostane napríklad zadanie na kompletné zariadenia plánovanej cesty, bude okrem prístupu k rezervačným systémom príslušných spoločnosté potrebovať aj prístup k platobnej karte. Spoločnosť Visa má plány, ako tomu pomôcť. Minulý týždeň oznámila, že spolupracuje so skupinou popredných vývojárov AI chatbotov, medzi ktorými sú aj spoločnosti Anthropic, Microsoft, Mistral, OpenAI a Perplexity. Cieľom je prepojiť ich systémy umelej inteligencie s platobnou sieťou spoločnosti Visa. 

"Myslíme si, že by to mohlo byť skutočne dôležité, transformačné, rádovo s takým nárastom, ako pri samostnom nástupe elektronického obchodovania," povedal v rozhovore pre agentúru AP Jack Forestell, riaditeľ pre produkty a stratégiu spoločnosti Visa. 

Visa sa pri tomto kroku opiera o partnerov, ako je IBM, alebo spoločnosť pre online platby Stripe. V pilotnom projekte tiež spolupracuje so spoločnosťou Samsung. Širšie využitie sa očakáva už v nasledujúcom roku. Práce na projekte pri tom začali len pred pol rokom, kedy sa rozbehla spolupráca na riešenie technických prekážok, ktoré je potrebné prekonať, kým sa novinka dostane k priemernému spotrebiteľovi.

Služba, ktorú spoločnosť ponúka, sa volá Visa Intelligent Commere a ponúka vývojárom sadu integrovaných rozhraní API a komerčný partnerský program pre AI platformy, ktoré im umožnia nasadenie obchodných funkcií Visa vo veľkom meradle.  

"Čoskoro budú za ľudí tovar predávať, vyberať, nakupovať a spravovať práve agenti s umelou inteligenciou," uviedol Forestell. "Týmto agentom budú musieť pri platbách dôverovať nielen užívatelia, ale aj banky a predajcovia," dodal. 

Firma stavia na troch pilieroch. Budú to karty pripravené na AI, potom personalizácia na báze AI a v konečnom dôsledku bezpečné AI platby, pri ktorých si užívateľ nastaví výdavkové limity a podmienky. Bezpečnosť potom malú podľa Visa zaistiť v reálnom čase získané informácie o obchode, čo má umožnosť kontrolu transakcií a uľahčiť riešenie prípadných sporov. 

Najčítanejšie správy