Skoro jasno
10°
Bratislava
Bernard
20.5.2025
V Lučenci si uctili Violu Fischer, známu z príbehu Mengeleho dievča, a jej rodinu
Zdielať na

V Lučenci si uctili Violu Fischer, známu z príbehu Mengeleho dievča, a jej rodinu

LUČENEC / Stolpersteiny – alebo kamene nezabudnutia – sú mosadzné kocky, ktoré nie sú väčšie ako dlaždice, no majú váhu celých životných príbehov. Ide o projekt nemeckého umelca z roku 1992, dnes je ich v Európe uložených viac ako 107 tisíc. Pripomínajú tragédiu 2. svetovej vojny. V Lučenci si uctili pamiatku židovskej rodiny Fischerovcov a na ich počesť odhalili 6 kameňov nezabudnutia.

Na rušnej ulici v Lučenci pribudli malé mosadzné kocky – známe ako Stolpersteiny, či kamene nezabudnutia. Neďaleko stál dom, v ktorom bývali Juraj a Viola Fischerovci.

Viola Fischer Stolperstein

Viola Fischer Stolperstein

JOJ 24

Viola Fischer Stolperstein prihovor

Viola Fischer Stolperstein prihovor

JOJ 24

Viola Fischer Stolperstein s kvetmi

Viola Fischer Stolperstein s kvetmi

JOJ 24

​Kamene s lesklým povrchom, o ktoré sa doslova potknete, Vás prinútia zastaviť a pripomenúť si hrôzy vojny. Sú na nich malými písmenkami napísané základné informácie. Ak si ich chcete prečítať, musíte sa k nim skloniť. A tak symbolicky vzdáte úctu tým, na spomienku ktorých sú uložené.

"Pani Viola si veľmi želala, keď sme písali knihu Mengeleho dievča, aby zostala spomienka na jej najbližších, ktorí sa nevrátili. Tak tam má kameň jej mama, jej otec, obidvaja jej bratia – napriek tomu, že jeden z nich prežil a aj jej manžel," povedala počas slávnostnej ceremónie Veronika Homolová Tóthová, ktorá zvečnila príbeh pani Violy v mimoriadne úspešnej knihe Mengeleho dievča.

"​Pre mňa to znamená veľa, je to pamiatka na mojich rodičov, na mojich starých rodičov, na môjho strýka," povedala Helena Vajová, dcéra pani Violy.

Juraj Fisher ako 19-ročný mladík ušiel v roku 1939 zo Slovenska a podieľal sa na mnohých významných bojoch 2 svetovej vojny.

​Kým on bojoval proti nacizmu, jeho manželka na vlastnej koži zažívala hrôzy pomýlenej doby, zvrátenej ideológie v koncentračnom tábore. Viola Sternová, ktorá hrôzy vojny opísala v knihe Mengeloho dievča, prežila experimenty Josefa Mengeleho, aj 4 koncentračné tábory. Nakoniec sa jej podarilo nacistom utiecť.

"Bolo toho veľa, čo mi maminka narozprávala, ale ja ako 14-15 ročné dievča som to nevládala počúvať. Boli veľmi tvrdé, brutálne," opisuje pani Helena Vajová.

Viola a Juraj spolu prežili 61 rokov, ich životy však boli navždy poznačené najkrvavejším konfliktom v našich dejinách.

"Veľa ľudí zabúda, alebo ani nechce, nechce to počuť. Otvára to príbehy, ktoré nie sú pekné," povedal vnuk pani Violy, Alexander Vajo.

K stolpersteinom prišiel položiť vence okrem zástupcov mesta, župy či mnohonárodnej brigády NATO aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Nigel Baker: "Je veľmi dôležité, že máme tú možnosť počúvať tie príbehy a je veľmi dôležité oslavovať tie príbehy."

Primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková dodala: "Myslím si, že v dnešnej dobe je veľmi vzácne, aby sme takýchto ľudí nie obdivovali, ale skláňali sa pred ich odvahou. Prosím buďme všetci odvážni."

Súvisiace články

Najčítanejšie správy