Polojasno
26°
Bratislava
Ferdinand
30.5.2024
Koronavírus ohrozuje milióny pracovných miest. Tento sektor postihne najviac
Zdielať na

Koronavírus ohrozuje milióny pracovných miest. Tento sektor postihne najviac

Archívna reportáž

Koronavírus ovplyvňuje aj svetovú ekonomiku. Kríza už klope na dvere:

BRATISLAVA / Globálna epidémia koronavírusu znamená, že ohrozené sú milióny pracovných miest v sektore cestovania a turizmu. Podľa Svetovej rady cestovania a turizmu (WTTC) v dôsledku pandémie by mohlo celosvetovo zaniknúť do 50 miliónov pracovných pozícií.

Údaje WTTC naznačujú, že sektor cestovania by sa mohol v roku 2020 zmenšiť až o 25 percent, informuje portál BBC. Odvetvie turizmu je postihnuté vo veľkom rozsahu, keďže mnohé krajiny zaviedli cestovné obmedzenia v snahe zabrzdiť šírenie koronavírusu. Táto epidémia "predstavuje významnú hrozbu pre sektor turizmu", uviedla Gloria Guevarová, generálna riaditeľka WTTC. Dodala však, že "cestovanie a turizmus majú silu na prekonanie týchto ťažkostí a vynoria sa z nich ešte silnejšie".

Ak koronavírus nezvládnu Nemci či Francúzi, výrazne to pocíti aj slovenská ekonomika

Koronavírus ohrozuje v slovenskej ekonomike najmä automobilový priemysel. Výrazné straty si však odnesú aj obchodníci a podniky v cestovnom ruchu. Naopak niektoré segmenty môžu z aktuálnej krízovej situácie naopak vyťažiť. Ide napríklad o výrobcov potravín, drogistického tovaru, či zdravotníckych pomôcok. Tvrdí to analytik Saxo Bank Martin Sklenář.

"Koronavírus paralyzuje celý svet a Slovensko nie je výnimkou. Dôsledky pocítime pravdepodobne veľmi silno. Po ľudskom utrpení prídu na rad aj ekonomické škody," uviedol Sklenář s tým, že prvým na rade bude zrejme automobilový priemysel. Naša závislosť na ekonomike Nemecka či Francúzska totiž spôsobí, že ak tieto krajiny boj s koronavírusom nezvládnu, výrazne klesne dopyt po produktoch vyrábaných na Slovensku.

Tisícky pracovných miest však podľa analytika nebudú ohrozené iba pre spomínaný pokles dopytu, ale aj preto, že zamestnanci nebudú mať povolené pracovať. Ak tento scenár nastane, už niekoľko týždňov v takomto režime by spôsobilo priemyslu problémy. Dlhšie trvajúca epidémia by už znamenala silné ohrozenie ekonomiky.

Ponechanie zamestnancov na určitý čas doma zároveň znamená pokles príjmov domácností, čo sa zase odrazí v ich spotrebe. Zároveň budú z psychologického hľadiska v utrácaní opatrnejší, čo sa dotkne najmä tovaru dlhodobej spotreby. "Ekonomika môže byť veľmi rýchlo paralyzovaná spomalením toku peňazí. Klesnú aj zisky firiem. Dôležitá je doba, počas ktorej bude koronavírus na Slovensku pôsobiť," tvrdí Sklenář s tým, že výsledkom môže byť aj pokles maloobchodných tržieb až o tretinu.

Samostatnou kapitolou je segment cestovného ruchu, ktorý dopady šírenia koronavírusu a následných opatrení na jeho spomalenie pociťuje už dnes. Utlmenie záujmu o cestovanie pritom podľa analytika povedie k útlmu cestovného ruchu a celkovo služieb. "S razantným poklesom tržieb musia počítať predovšetkým cestovné kancelárie ponúkajúce zahraničné zájazdy. Na Slovensko ako také, však bude mať väčší dopad výpadok tržieb u poskytovateľov služieb domáceho cestovného ruchu," dodal.

Na druhej strane aj v tejto kritickej situácii sa nájdu odvetvia, ktorým sa darí. "Sú to napríklad firmy, ktoré priamo vyrábajú tovar, o ktorý je pre davové šialenstvo veľký záujem, či už sú to rúška, dezinfekcia alebo trvanlivé potraviny. Ak sa bude situácia v strednej Európe naďalej zhoršovať, ekonomický potenciál takýchto spoločností raketovo porastie," doplnil analytik Saxo Bank.

Aj NBS má záujem minimalizovať dopady pandémie na slovenskú ekonomiku a finančný sektor

Národná banka Slovenska (NBS) pozorne monitoruje vyvíjajúcu sa situáciu a aktívne komunikuje s finančnými inštitúciami o minimalizovaní dopadov pandémie na slovenskú ekonomiku a finančný sektor. Ako ďalej uviedla, bankový dohľad využije dostupné regulačné nástroje na úpravu operatívnych, kapitálových a likviditných požiadaviek na banky v nastávajúcom období. V rámci držania kapitálu v bankách budú umožnené rôzne dočasné úľavy. Cieľom totiž je podporiť európsku a slovenskú ekonomiku. Od bánk sa súčasne podľa vyjadrení NBS očakáva, že dočasné uvoľnenie požiadaviek využijú výlučne na podporu a stabilizáciu ekonomiky.

Pokiaľ ide o kapitál bánk, tak kapitálovú požiadavku vyplývajúcu z Piliera 2 bude čiastočne možné plniť aj inými nástrojmi ako vlastným kapitálom Tier 1. Dočasne a v odôvodnených prípadoch bude možné upustiť aj od plnenia vankúša na zachovanie kapitálu vo výške 2,5%. V oblasti likvidity bude v odôvodnených a krátkodobých situáciách možné znížiť plnenie ukazovateľa krytia likvidity, tzv. Liquidity Coverage Ratio.

Národná banka Slovenska taktiež monitoruje kroky, ktoré zavádzajú niektoré banky na odpustenie poplatku pri žiadosti klienta o odklad splátok. V spoločnosti čoraz viac rezonujú obavy ľudí, ako zásadne ovplyvní ich bežný život šíriaca sa pandémia koronavírusu. Prípadný výpadok príjmu, alebo jeho dočasné zníženie z dôvodu PN či OČR, ovplyvní ich finančnú situáciu a schopnosť splácať bežné výdavky, medzi nimi aj úverové splátky. Banky síce vedia ponúknuť možnosť odložiť si splátky, no klienti by si to mali dobre premyslieť. Či už pre fyzický kontakt na pobočke, predĺženie celého úveru alebo zápis v úverovom registri. "Banky sú aj naďalej povinné dodržiavať obozretné a primerané úverové štandardy a adekvátne pravidlá na identifikovanie zlyhaných expozícií," hovorí NBS.

Banky prijali viaceré opatrenia 

Pokiaľ ide o výkon dohľadu na mieste, jednotlivé aktivity budú podľa vyjadrení Národnej banky Slovenska posunuté a upravené tak, aby sa skontrolovali najdôležitejšie funkcie finančných inštitúcií. Pri kontrole plnenia nápravných opatrení bude zohľadnená špecifická situácia inštitúcií s dôrazom na zabezpečenie chodu kritických funkcií. NBS je pripravená operatívne prehodnocovať aktivity dohľadu.

Finančné inštitúcie aktuálne na Slovensku prijali viaceré opatrenia v súvislosti so šírením koronavírusu. Obmedzili otváracie hodiny pre verejnosť, minimalizujú rokovania, obmedzili pracovné cesty a prešlo sa na prácu z domu pri činnostiach umožňujúcich takúto formu. Zároveň sa finančné inštitúcie naďalej sústreďujú na plynulé zabezpečenie funkčnosti najdôležitejších služieb pre klientov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy