Zamestnanosť, mzdy aj hypotéky. Čo nás čaká v novom roku?

Zamestnanosť, mzdy aj hypotéky. Čo nás čaká v novom roku?

BRATISLAVA / Rastúca zamestnanosť, vyššie mzdy a stavebný boom. Našej ekonomike sa v tomto roku celkom darilo. Aj keď predpovede boli ešte optimistickejšie. Čo nás čaká a neminie v budúcom roku? Bude lepšie či horšie?

Nielen v bežnom živote, ale aj v ekonomike platí, že raz si hore a raz dole. Tá naša sa začala postupným zostupom, čo pocítia aj domáce rozpočty. Hlbšie do vrecka budeme musieť načrieť napríklad pri rôznych finančných operáciách. Viaceré banky totiž opäť siahnu po zmene poplatkov.

Jedným z dôvodov úpravy sadzobníkov bude zdvojnásobenie bankového odvodu. Priplatíme si aj za služby, ktorých ceny rozhodne nebudú klesať. "Naopak, budú naďalej rásť, či už s potravinami, ale aj zdravotníctvo a predovšetkým bývanie," vraví analytik Tomáš Daňhel. 

Ceny bytov by mali stále mierne rásť, no záujem o lacné hypotéky bude stále vysoký. "Tam je skôr predpoklad, že úrokové sadzby zotrvajú na historicky najnižších úrovniach," hovorí riaditeľ portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik. 

Spoliehať sa naďalej na prebytok pracovných ponúk a rýchlo rastúce platy sa nedá donekonečna. "Nebudeme mať v najbližšom roku, dvoch, troch tie 6-8 % rasty napríklad miezd, ale bude to o niečo miernejšie," vysvetľuje ekonomický analytik Martin Vlachynský. "Dobre sme sa už mali, dobre sa máme aj teraz, nemôže to však pokračovať večne," zhodnotil Daňhel. 

Aj preto treba myslieť na zadné vrátka a čosi si odložiť na horšie časy. Na bežných účtoch, kde stále držíme miliardy eur, to však nepôjde. "Ak by sme do banky vložili tisíc eur a tie by neboli úročené žiadnou sadzbou a na druhej strane inflácia by bola 3 %, tak o 20 rokov by z toho vkladu zostala polovica," poukazuje Ovčarik. 

O niečo veselší budú podnikatelia, ktorým v budúcom roku klesne daň z príjmov na 15 %. Prekvapením by bolo zvýšenie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou, s čím sa však veľmi rátať nedá. Naopak, ďalšie tlačenie nekrytých peňazí do obehu môže spôsobiť nemalé problémy.

"Aby sme odstránili riziko recesie alebo krízy, na to máme veľmi málo prostriedkov," dodal predseda SOPK Peter Mihók. Obsah našej peňaženky preto bude v mnohom závisieť od toho, čo sa stane za našimi hranicami.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:30 Vražedné čísla
15:30 Vražedné čísla
16:30 Dr. Dokonalý
13:50 DEDIČSTVO
14:55 Profesionáli III.
15:50 Simpsonovci IV.
13:55 Dr. House I.
14:50 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
15:50 Vražedné Miami II.
14:40 Tashiho svet
14:50 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
15:05 Ruby z dúhy I.
14:15 Dobrodružství Hucka Finna
16:10 Footloose: Tanec zakázán
18:15 Vévodkyně