Drahé bývanie Slovákov neodrádza, zadlžujeme sa viac ako je zdravé

Drahé bývanie Slovákov neodrádza, zadlžujeme sa viac ako je zdravé

BRATISLAVA / Bývanie je na nových cenových rekordoch a dostalo sa skoro na predkrízové čísla, čo nie je dobrá správa pre kupujúcich. Napriek tomu idú byty ako horúce rožky. Aj napriek opatreniam Národnej banky Slovenska si Slováci požičiavajú viac ako by bolo zdravé.

Bývanie v prvom štvrťroku zdraželo na viac ako desaťročné maximum, aj keď medziročný nárast cien trochu zvoľnil. Meter štvorcový v bytoch a domoch stál v prvom kvartáli v priemere 1 494 eur. V medziročnom porovnaní ceny stúpli o sedem percent. V súčasnosti vás meter štvorcový v najvychytenejšej časti Bratislavy výjde na 4000 eur.

Napriek vysokým cenám dokážu Slováci splácať byty lepšie ako v predkrízových rokoch. "Aktuálny vývoj priemernej ceny bývania je v rastovej fáze, ale je v relatívnom súlade s vývojom výkonnosti ekonomiky a príjmovej situácie domácností," uvádza sa v stanovisku Národnej banky Slovenska. Slováci v súčasnosti najviac bažia po dvoj a trojizbových bytoch.

Ľudia sa u nás ale zadlžujú až príliš, najviac v stredoeurópskom regióne. Národná banka tak vlani v lete sprísnila pravidlá poskytovania hypoték, ako aj úverov celkovo. "V niektorých krajoch sa výška úverových prostriedkov potrebných na obstaranie bývania, dostáva na hranicu finančných možností domácností," uvádza NBS. 

Cieľom opatrenia je okrem iného zamedziť výraznému zadlžovaniu ľudí v porovnaní s ich príjmami. Zatiaľ sa táto regulácia na čísle poskytnutých úverov ale neodrazila. Marec bol rekordný. Banky poskytli Slovákom až 750 miliónov eur. Jedno sa ale od predkrízových časov nezmenilo. Najviac sa stavia, kupuje a za najdrahšie predáva v hlavnom meste.

Regulácie Národnej banky Slovenska sa na zadlžovaní neodrazili tak, ako by si to NBS predstavovala.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:00 POLICAJTI V AKCII
12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
10:40 Dovidenia, stará mama! II.
11:35 Áno, šéfe USA III.
12:30 NA CHALUPE
10:45 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
12:50 Hawaii 5.0 VIII.
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
12:00 Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY
11:10 Paddington
12:55 Cesta za králem trollů
14:50 Který je ten pravý?