Ministerstvo práce zverejnilo sumu minimálnej mzdy na budúci rok

06.08.2018 13:25 Noviny.sk Ekonomika

Ministerstvo práce zverejnilo sumu minimálnej mzdy na budúci rok

BRATISLAVA / Ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo na augustové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady SR návrh na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka zo súčasných 480 eur na 520 eur. Odborové zväzy ale presadzujú inú sumu, vyššiu.

Konfederácia odborových zväzov Slovenska presadzuje, aby minimálna mzda na Slovensku na budúci rok stúpla na 635 eur. "Momentálne vyhodnocujeme navrhovanú výšku v rámci členskej základne," uviedla Miriam Špániková, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ).          "O návrhu na úpravu sumy mesačnej a hodinovej minimálnej mzdy pre rok 2019 boli predstavitelia AZZZ SR pripravení rokovať, avšak iba za predpokladu, že tieto rokovania budú rešpektovať reálne ekonomické a sociálne ukazovatele a zákonom dané kritériá. V opačnom prípade považujeme takéto rokovania za neefektívne," skonštatovala ďalej.

Ministerstvo ale navrhuje zvýšenie na 520 eur. Tripartita by o návrhu rezortu práce mala rokovať 20. augusta tohto roka.

O budúcoročnej výške minimálnej mzdy preto podľa nej rozhodne, tak ako po minulé roky, vláda. Odborári predložili na rezort práce a sociálnych vecí návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur. AZZZ SR považuje tento návrh za absolútne nereálny, nakoľko podľa zamestnávateľov predstavuje tak zásadné navýšenie minimálnej mzdy, ktoré nemá žiadnu oporu v reálnych ekonomických číslach. "Tento návrh zároveň nie je ani v reálnych možnostiach štátneho rozpočtu, keďže výška minimálnej mzdy má zásadný vplyv aj na mzdy vo verejnom sektore," upozornila Špániková. Ako dodala, z hľadiska celkového vývoja minimálnej mzdy na Slovensku bolo zvýšenie minimálnej mzdy už v roku 2018 jej najvyšším zvýšením za posledné roky, konkrétne o 10,34 %.

Rast minimálnej mzdy ovplyvní celkovú mzdu 

Hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov SR Martina Nemethová upozorňuje na to, že rast minimálnej mzdy má priamy vplyv na zvyšovanie mzdovej úrovne na Slovensku. Odborári preto presadzujú, aby najnižšie hrubé zárobky od začiatku budúceho roka stúpli na spomínaných 635 eur. "Túto výšku navrhujeme aj s ohľadom na to, že sa v nasledujúcom období očakáva pozitívny vývoj makroekonomických ukazovateľov, a najmä by mali vzrásť ceny, a to najmä potravín," povedala. Zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur by podľa hovorkyne odborárov zodpovedalo 60 % predpokladanej priemernej mzdy na Slovensku v roku 2019, čím by sa zabezpečilo plnenie odporúčania Európskeho výboru sociálnych práv. "Návrh ministerstva práce pre nás nie je dostatočný a pokúsime sa presadiť ďalšie zvýšenie," dodala.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) má podľa jej tajomníka Martina Hoštáka záujem o seriózne rokovanie na tému odpolitizovania minimálnej mzdy a zavedenia pevného mechanizmu jej valorizácie pre prípad, ak sa sociálni partneri na zvýšení najnižších zárobkov nezhodnú. "V prípade nedohody by bola minimálna mzda automaticky valorizovaná na základe zákonom stanoveného vzorca," povedal pre agentúru SITA. RÚZ chce podľa neho týmto spôsobom zabrániť tomu, aby minimálnu mzdu odborári a niektorí politici zneužívali na lacný populizmus. Minimálna mzda je totiž podľa Hoštáka odbornou témou, ktorá má ďalekosiahle dopady na trh práce.

Opodstatnenie sumy 520 eur 

Podľa hovorcu rezortu práce a sociálnych vecí Michala Stušku, navrhovaný nárast sumy minimálnej mzdy na rok 2019 na 520 eur je opodstatnený najmä vzhľadom na pozitívny vývoj makroekonomických ukazovateľov, ktorý sa očakáva aj v nasledujúcom období. "Takéto zvyšovanie navyše zohľadňuje aj rast produktivity práce a priemernej mzdy v SR, preto môže mať skôr pozitívny, nie negatívny vplyv na zamestnanosť, čo dokazujú všetky trendy vývoja na trhu práce od roku 2013," tvrdí. Výrazné, ale primerané zvyšovanie minimálnej mzdy na Slovensku navyše prispieva k ekonomickému rastu, dodal hovorca ministerstva.

Pozrite si archívnu reportáž o mzde za rovnakú prácu: 

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Krimi
06:20 Noviny TV JOJ
07:10 Rýchla rota Chipa a Dala
05:10 NEUVERITEĽNÉ! Záhady Crissa Angela IV.
05:40 Súdna sieň
06:30 Súdna sieň
05:30 Hawaii 5.0 VIII.
06:10 Extrémna premena III.
06:55 Extrémna premena III.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:00 Marvin, stepujúci koník I.
06:40 Ve stínu slávy
08:15 Náhradní plán
09:50 Prázdniny!