Reforma EÚ v cukrovarníctve

27.09.2007 16:48 Noviny.sk Ekonomika
Reforma EÚ v cukrovarníctve Zdroj: Josh Hallett/ilustračné
Ministri poľnohospodárstva štátov Európskej únie podporili zmeny programu reštrukturalizácie cukrovarníckeho priemyslu, ktoré zvýšia jeho účinnosť a znížia produkciu cukru v Európskej únii na udržateľnú úroveň.

Dôvodom je, že počas prvých dvoch rokov trvania reštrukturalizačného programu sa producenti vzdali omnoho menšieho objemu kvót než sa predpokladalo, a preto bolo potrebné vykonať zmeny, aby sa stal tento program atraktívnejším.

Hlavné zmeny, ktoré boli dohodnuté, sa týkajú percentuálneho podielu pomoci poskytovaného pestovateľom a dodávateľom strojového zariadenia, ktorý by sa mal stanoviť vo výške 10 percent, pričom pestovatelia, ktorí sa vzdajú kvóty, dostanú osobitný príplatok. Príplatky by sa mali vyplácať aj spätne, aby sa zabránilo znevýhodneniu tých, ktorí sa už svojej kvóty vzdali.

Mariann Fischerová Boelová, komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, v tejto súvislosti uviedla: Teší ma, že ministri tieto zásadné zmeny reštrukturalizačného fondu schválili. Reštrukturalizačný fond je kľúčovým prvkom našej reformy, v rámci ktorej sa podnikom, ktoré nie sú pri nových nižších cenách konkurencieschopné, poskytujú finančné stimuly. Verím však, že zmeny, ktoré dnes boli dohodnuté, podnietia omnoho viac spoločností k tomu, aby sa vzdali kvót. Vyzývam ich, aby využili túto príležitosť. Čím nižšia bude cena, tým to bude pre nich ťažšie. A po roku 2010 nebudú žiadne peniaze na pomoc producentom, ktorí sa budú musieť stiahnuť z trhu."

Informoval o tom Branislav Slyško zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Zdroj: joj.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:30 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:40 Panelák VIII.
05:15 Kutyil s.r.o. II.
05:40 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:10 Neřízená střela
07:05 Čarodějovy hodiny
09:05 Angele a Tony