Vláda chce zmazať polovicu starých exekúcií

Vláda chce zmazať polovicu starých exekúcií

BRATISLAVA / Vlani sa Slovensko zaoberalo Mečiarovými amnestiami, tento rok to zrejme budú amnestie exekučné. Vláda chce vymazať asi polovicu starých exekúcií, ktoré sa už roky nedarí vymáhať. Vydýchnuť by si tak mali nielen dlžníci, ale aj preťažené súdy.

Slovenské súdy sú doslova zavalené exekúciami. Aspoň jednu má na krku takmer každý piaty Slovák. Vláda preto už od minulého roka hovorí o tom, že spustí veľké exekučné amnestie.

Tie by mali predovšetkým odľahčiť súdy, aby sa už nezaoberali nevymožiteľnými pohľadávkami a mohli sa venovať dôležitejším veciam, ktoré popri exekúciách nestíhajú. "Exekučná amnestia by mohla urýchliť proces ukončenia konaní, v ktorých sa dnes reálne nevymáha roky ani euro," hovorí Lucia Žitňanská, ministerka spravodlivosti. 

Viac ako tri a pol milióna

Už pol roka chodia všetky nové exekúcie výlučne na súd do Banskej Bystrice, no tých starých je vo všetkých kútoch Slovenska viac ako 3 a pol milióna. Časť z nich už ľudia riešia cez osobné bankroty. Tie schvaľujú aj exekútori, naopak amnestie považujú za nesystémové a zneužiteľné. "Evidujeme množstvo dlžníkov, ktorí prestávajú platiť dlžoby a vyčkávajú, či v ich prospech bude vyhlásená amnestia," vraví hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov, Stanislava Kolesárová. 

Nie je exekúcia ako exekúcia 

Podľa ekonóma je potrebné rozlišovať, z akých dôvodov vznikla exekúcia, ale aj to, koľko ich jeden dlžník má. "Jedna exekúcia môže vzniknúť náhodu nezaplatením jednej splátky, často aj úrady pristupujú k exekúcii bez predošlej komunikácie. Sedem exekúcií je už prístup k financovaniu vlastného života," vysvetľuje ekonóm Radovan Ďurana.

Ministerstvo zatiaľ nechce prezradiť, koho všetkého by sa amnestie mohli týkať. Známe je len to, že sa nimi môže škrtnúť až polovica z 3,6 milióna exekúcií.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:00 Slečna zamilovaná
13:10 Valerian a mesto tisícich planét
16:20 GURMÁNI ULICE
10:45 Smrteľný omyl
13:10 Bola raz jedna škola
14:05 Bola raz jedna škola
11:55 Hawaii 5.0 IX.
12:55 Hawaii 5.0 IX.
14:00 Klamári I.
12:10 Mach a Šebestová na cestách
12:25 Krtko
12:35 Bolek a Lolek
11:55 Všechno, co si přeje
13:35 Zlatokopka
15:15 Red Dog - psí legenda