Hranica pre odchod do dôchodku v Európe stúpa. Naši odborári chcú presný opak

Hranica pre odchod do dôchodku v Európe stúpa. Naši odborári chcú presný opak

BRATISLAVA / Približne dvetisíc odborárov bude v sobotu 14. októbra v Bratislave pochodovať za presadenie skoršieho odchodu do dôchodku a zavedenie stropu pre dôchodkový vek na úrovni 64 rokov. Na pondelkovej tlačovej besede o tom informoval predseda odborového zväzu KOVO Emil Machyna. Pochod by mal podľa neho v sobotu začať o 13:00 pred Úradom vlády SR a pokračovať smerom k Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

V súčastnosti je zákonom stanovený dôchodkový vek 62 rokov. Mení v závislosti od priemernej dĺžky života, ktorá z roka narastá. To znamená, že narastať bude aj výška odchodu do dôchodku. "Podľa tých našich nejakých prepočtov nám vychádza, že súčasní tridsiatnici by mohli odchádzať do dôchodku až v 68 rokoch," hovorí Monika Benediková, podpredsedníčka OZ KOVO.

Aby sa nestalo, že do dôchodku budeme chodiť tesne pred sedemdesiatkou, odborári chcú presadiť schválenie maximálnej hranice. "Chceme aby ľudia jasne vedeli kedy pôjdu do dôchodku - chceme 64 rokov," hovorí Emil Machyna predseda OZ KOVO. "Určite berieme veľmi vážne nastolenie tejto diskusie na Slovensku. Sme pripravení na ďalšiu komunikáciu o tejto téme, prirodzene je to potrebné analyzovať hlbšie celospoločensky, hospodársky, finančne aj sociálne," povedal Michal Stuška, hovorca MPSVaR SR.  Ministerstvo zároveň dodáva, že napriek stúpajúcej výške odchodu do dôchodku, stále sa môžeme pochváliť tým, že zo všetkých štátov EÚ ho máme jeden z najnižších. 

Odborári podľa neho chcú, aby sa v niektorých profesiách odchádzalo do penzie už v 59 rokoch tak, ako je to podľa šéfa OZ KOVO bežne v zahraničí. Začali už s petíciou za skorší odchod do dôchodku. Odborári chcú podľa Machynu vyzbierať 100 tisíc podpisov, aby sa petíciou zaoberal aj parlament. "Odozva je celkom fajn, už sa nám plnia hárky a funguje to," povedal. Odborári zatiaľ podľa neho vyzbierali asi 14 tisíc podpisov od občanov.

Machyna upozornil na to, že na Slovensku majú pracujúci ľudia najviac nadčasov a najviac pracujú v sobotu a v nedeľu. "Preto chceme, aby ľudia, ktorí pracujú v nepretržitej prevádzke alebo na rizikových pracoviskách, aby mohli ísť skôr do dôchodku a aby sme zafixovali vek odchodu do dôchodku na 64 rokov," povedal. Ľudia na Slovensku sa totiž podľa Machynu dožívajú dôchodkového veku v inej zdravotnej pohode, ako je tomu v zahraničí.

Od začiatku tohto roka sa vek odchodu do dôchodku predlžuje o určený počet dní podľa priemernej strednej dĺžky života. Kým od začiatku tohto roka sa penzijný vek zvýšil o 76 dní, od začiatku budúceho roka to bude o ďalších 63 dní. V roku 2018 tak vek odchodu do dôchodku bude 62 rokov a 139 dní. "Ak by to postupovalo tak, ako doteraz, tak dnes podľa odhadu ľudia, ktorí sa narodili v osemdesiatych rokoch, by išli do dôchodku v 67 rokoch," upozornil Machyna. Nevie si predstaviť, aby ľudia pri niektorých povolaniach pracovali v takto vysokom dôchodkovom veku. Predlžovanie dôchodkového veku podľa toho, ako sa bude zvyšovať stredná dĺžka života, zaviedla bývalá vláda Roberta Fica ešte v roku 2012.

Odborári chcú podľa Machynu aj to, aby zamestnávatelia aj zamestnanci na rizikových pracoviskách platili vyššie príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie. "Aby to bola odpočitateľná položka z daňového základu a aby to potom mohli využiť v prípade, že pôjdu do preddôchodku," povedal.  Jednou z podmienok na uplatnenie preddôchodku by malo byť aj sporenie v starobnom doplnkovom sporení, čiže v 3 pilieri. "Myslíme si, že je to zároveň výbornou odpoveďou a výbornou pozvánkou aj pre ďalších ľudí - skrátka novou motiváciou prečo sa zúčastniť sporenia v 3 pilieri, ktoré ale v najbližšom čase dozná nejakých zmien, aby bolo pre sporiteľov ešte výhodnejšie," dodal Stuška. Zavedenie možnosti preddôchodku sľubuje ministerstvo v priebehu budúceho roka.
Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:50 POLICAJTI V AKCII
16:50 NAŠI IV.
17:30 NOVINY
15:50 Simpsonovci XXVII.
16:20 Simpsonovci XXVII.
16:50 Dvaja policajti
15:55 Skutočný génius
16:55 Slnečno, sem-tam vraždy II.
17:55 Súdna sieň
16:05 Malý Elvis a priatelia
16:35 Sníček
16:45 Okido II.
14:10 Valerian a město tisíce planet
16:35 Kuchař srdcem
18:25 Než přišla bouře