Matteo Renzi zodpovedá za prípadnú destabilizáciu eurozóny, hovorí Fico

08.12.2016 16:10 Noviny.sk Ekonomika
Matteo Renzi zodpovedá za prípadnú destabilizáciu eurozóny, hovorí Fico Zdroj: SITA
BRATISLAVA / Odstupujúci taliansky premiér Matteo Renzi bude priamo zodpovedný za prípadnú destabilizáciu eurozóny v nasledujúcich mesiacoch. Povedal to vo štvrtok predseda slovenskej vlády Robert Fico. Renzimu vytkol spojenie otázky svojho zotrvania na čele kabinetu s výsledkami referenda o reforme ústavy.

"Pokiaľ dôjde k predčasným voľbám, predstavme si, že komik Beppe Grillo vyhrá voľby, zostaví vládu a môže dôjsť k referende o eure. A potom začína skutočne vážny problém," uviedol Fico v parlamente, kde odpovedal na otázky poslancov. 

Bývalý komik Beppe Grillo v Taliansku vedie populistické Hnutie piatich hviezd, ktoré si robí nádeje na víťazstvo v prípadných predčasných voľbách. Tento týždeň hnutie podalo návrh na zmenu volebného zákona tak, aby pravidlo umožňujúce víťazovi mať nadpolovičný počet poslaneckých mandátov v parlamente, keď dosiahne aspoň 37 percent volebných hlasov, bolo rozšírené z parlamentu aj na senát. 

Najväčšia politická chyba

Fico kritizoval Renziho za to, že spojil svoje zotrvanie na poste premiéra s presadením navrhovaných ústavných zmien. Talianski voliči reformu ústavy v plebiscite počas minulého víkendu odmietli a Renzi následne podal demisiu. 

"Od samého začiatku bolo evidentné, že taliansky premiér dostane na frak a dostal absolútne statočne. Vydierať vnútropolitickou témou, ktorej dokopy nikto nerozumel, je najväčšia politická chyba," povedal slovenský premiér. Rovnakú chybu podľa neho urobili aj v Británii v súvislosti s referendom o vystúpení krajiny z Európskej únie.

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:50 Kosti VI.
18:50 Kosti VI.
19:45 Profesionáli
18:00 Súdna sieň
19:05 Ochrana svedkov III.
20:10 Doktori III.
17:55 Arthur a Minimojovia
18:25 Labková patrola I.
18:50 SpongeBob v nohaviciach VIII.
16:55 Příšerky z vesmíru
18:30 Životy svatých 2/2
20:15 Dobrodruh Flynn