Eurozóne hrozí deflácia, ECB zhoršila aj prognózu rastu

04.09.2015 09:26 Noviny.sk Ekonomika
Eurozóne hrozí deflácia, ECB zhoršila aj prognózu rastu Zdroj: SITA
FRANKFURT / Guvernér Európskej centrálnej banky Mario Draghi Draghi znížil predpoveď rastu a varoval, že eurozóna by mohla v nadchádzajúcich mesiacoch padnúť do deflácie.

Draghi bol Voči Európe pesimistický. "Infláciu sa môže v najbližších mesiacoch dostať do záporných hodnôt, ale je to prechodný jav, ktorý vzniká v dôsledku nízkych cien ropy," povedal.

Dodal, že stále pretrváva riziko slabšieho rastu hospodárstva, ako sa predpokladá. Dôvodom je predovšetkým zvýšená neistota v súvislosti s vonkajším prostredím. Podľa jeho slov osobitne terajší vývoj rozvíjajúcich sa  ekonomík má potenciál ešte viac negatívne ovplyvniť globálny rast.

Chaos v Číne

Európa upadla do deflácie v decembri minulého roka, dostala sa z z nej v apríli. Veci sa v posledných týždňoch zhoršili pre chaos v Číne.

Európska centrálna banka  zhoršila svoju prognózu vývoja inflácie a ekonomického rastu v eurozóne. Po svojom štvrtkovom zasadaní banka uviedla, že inflácia v Európskej menovej únii bude v tomto roku na úrovni iba 0,1 percenta. V budúcom roku ECB očakáva infláciu 1,1 a v roku 2017 na úrovni 1,7 percent.

Cenné papiere

Ešte v júni banka predpovedala, že tohtoročná inflácia bude vo výške 0,3 percent, v budúcom roku na úrovni 1,5 percent a v roku 2017 vo výške 1,8 percent.

Draghi zároveň zopakoval prísľub, že ECB v prípade nutnosti program nákupov cenných papierov zmení. "Rada guvernérov bude pozorne monitorovať všetky relevantné prichádzajúce informácie. Zdôrazňuje svoju ochotu a schopnosť konať, ak to bude oprávnené, a to použitím všetkých nástrojov, ktoré sú k dispozícii v rámci jej mandátu. Osobitne pripomína, že program nákupov cenných papierov poskytuje dostatočnú pružnosť, pokiaľ ide o úpravu veľkosti, zloženia a trvania programu," konštatoval šéf ECB.

Zdroj: Businessinsider, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem