Jasno
24°
Bratislava
Kamila
18.7.2024
Robert Fico: Odpis gréckeho dlhu vždy odmietneme
Zdielať na

Robert Fico: Odpis gréckeho dlhu vždy odmietneme

BRATISLAVA / Úvahy medzinárodného menového fondu o tom, že z gréckeho dlhu by Európa mala časť odpustiť, sú podľa premiéra Roberta Fica neprijateľné. Dohoda na poslednom euro summite bola podľa neho v tomto bode jednoznačná. Ak by niekto s návrhom prišiel, stanovisko Slovenska by bolo podľa predsedu vlády, jednoznačné.

Slovensko bude vždy proti akémukoľvek nominálnemu odpisovaniu gréckeho dlhu. Fico to zopakoval aj po utorkovom rokovaní vládneho kabinetu v reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Medzinárodného menového fondu, že Grécko bude potrebovať odpis časti dlhu.

Zároveň dodal, že akonáhle sa Grécko odkloní od záväzkov, ku ktorým sa zaviazalo, Slovensko bude ako prvé žiadať jeho odchod z eurozóny.

"Začíname byť nervózni, pretože cítime odklon od záverov prijatých na summite eurozóny, kde sa krajiny dohodli, že nesúhlasia s akýmkoľvek odpisovaním gréckeho dlhu. Chcem to povedať jasne. Slovensko bude vždy principiálne odmietať akékoľvek odpísanie dlhu Grécku," vyhlásil Fico.

Odpis dlhu

Medzinárodný menový fond uviedol, že Grécko bude potrebovať výraznejšie odpísanie dlhu, ako sú jeho partneri z eurozóny pripravení zvažovať. Dôvodom je devastácia ekonomiky a bankového systému krajiny v uplynulých dvoch týždňoch.

Európske krajiny budú musieť dať Grécku tridsaťročnú lehotu na obsluhu všetkých európskych dlhov, vrátane nových úverov. Zároveň sa podľa MMF bude musieť veľmi dramaticky predĺžiť splatnosť dlhov, prípadne by mohli európske krajiny pristúpiť k priamym prevodom do gréckeho rozpočtu na ročnom základe.

Ďalšou možnosťou je súhlas európskych partnerov s výrazným odpísaním gréckych záväzkov plynúcich z poskytnutých úverov.

Premiér Robert Fico má v celej veci jasno. Pozrite si jeho vyjadrenie:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy