Biopalivá skončili ako veľká katastrofa, priznáva Brusel
Biopalivá skončili ako veľká katastrofa, priznáva Brusel
Biopalivá sa najčastejšie vyrábajú z Repky olejnej alebo kukurice. Brusel rozdával dotácie, aby sme v autách postupne jazdili na obnoviteľné zdroje, po rokoch je z toho katastrofa.
Produkcia nebezpečného plynu
Pri spaľovaní biopalív dochádza k obrovskej produkcii nebezpečného plynu, oxidu dusného. "Metán je 25 krát účinnejší ako oxid uhličitý. Oxid dusný môže byť až 300 krát účinnejší, pretože oxid dusný je veľmi intenzívny skleníkový plyn," uviedol klimatológ Milan Lapin.
Biopalivá zhoršujú globálne otepľovanie. Odborníci tvrdia, že dusíkaté látky sa do rastlín dostávajú hnojivami. Podľa nich sú tu dva problémy.
Alternatívne zdroje
Jedným z problémov je, že ľudia by nemali čo jesť, ceny potravín by išli hore a znečisťovali by sme aj ovzdušie. Brusel preto ukončil dotácie a schválil obmedzenie výroby biopalív.
"Cieľom je, aby sa hľadali alternatívne zdroje novej generácie biopalív. Biopalivá nie vyrábané z poľnohospodárskej pôdy, ale z biomasy, prípadne morských rias či odpadu," uviedla europoslankyňa Monika Smolková.
S biopalivami takzvanej prvej generácie je koniec. Začínajú sa vyvíjať nové druhy. "Cieľom je, aby do roku 2020 10 percent na dopravu pochádzalo z obnoviteľných zdrojov, vrátane z biopalív. Je to preto, aby sme prispeli k zníženiu emisií skleníkových plynov, ale zároveň by toto mohlo prispieť aj k lepšej energetickej bezpečnosti," tvrdí Ingrid Ludvíková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Pozrite si analýzu Novín o 17-ej:
Zdroj: noviny.sk

Európa má problém. V Stredozemnom mori umiera stále viac migrantov
21.04.2015 13:43 Zahraničie
Česi nechcú zmenu času, ich návrh rieši Brusel
24.03.2015 15:51 Zahraničie
Po konzumácii mäsa zomrie v Európskej únii viac ako 30 000 ľudí ročne
11.03.2015 08:44 Slovensko