Európa má problém. V Stredozemnom mori umiera stále viac migrantov

Európa má problém. V Stredozemnom mori umiera stále viac migrantov

RÍM / Situácia na hraniciach Európy je znepokojujúca. Vo vodách Stredozemného mora sa týždenne prevrhne čln pašerákov plný migrantov, ktorí sa snažia utiecť za lepším životom. Európska komisia preto zverejnila svoj desaťbodový plán, ako zbytočným úmrtiam zabrániť.

V Catanii zatkli talianski policajti kapitána lode i jeho pomocníka. Práve oni majú na svedomí smrť stoviek migrantov. Ich loď stroskotala v Stredozemnom mori.

Na palube bolo v čase nešťastia takmer tisíc utečencov. Prežilo ich dvadsaťosem vrátane dvoch pašerákov.

"Zachránení nám veľmi ďakovali. Samozrejme, sú veľmi vyčerpaní, ale to je po tom, čo prežili, pochopiteľné," uviedol taliansky minister dopravy Graziano Delrio.

Na dne Stredozemného mora skončia týždenne noví a noví migranti. Tí sa snažia utiecť za lepším životom, preto sa stávajú obeťami pašerákov, ktorí im za finančnú odmenu sľubujú vstupenku do raja.

Zdroj: SITA

Európska únia má ale problém. "Ak nebudeme konať teraz, o pár mesiacov naberie situácia hrozivé rozmery. Musíme držať spolu za každú cenu," povedala šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogherini.

Pozrite si reportáž Samuela Migaľa:

Desaťbodový plán

Európska komisia zverejnila svoj desaťbodový plán na boj proti pašerákom. Jeho súčasťou má byť napríklad systematické ničenie ich lodí v prístavoch, návrat migrantov na hranice Európy, či väčšie angažovanie v afrických krajinách.

Vo štvrtok sa predstavitelia krajín Únie stretnú na mimoriadnom zasadnutí, kde budú riešiť, ako zachrániť životy tisícov ľudí.

Týždenne zomrú vo vodách Stredozemného mora tisícky utečencov, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
12:40 V siedmom nebi
12:05 Poklady z blšáku V.
12:40 Zlato v garáži IV.
13:10 Profesionáli II.
11:35 Nákupné maniačky
12:50 Prvé oddelenie
13:05 Spravodlivosť v krvi X.
12:10 Dážďovečky
12:25 Krtko
12:35 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
11:25 Království surikat: Příběh začíná
12:50 Nine
15:05 Rodinná loupež