Potápajú sa ďalšie lode s utečencami, v ohrození sú stovky ľudí

20.04.2015 14:18 Noviny.sk Zahraničie

Potápajú sa ďalšie lode s utečencami, v ohrození sú stovky ľudí

RÍM / Mezinárodná organizácia pre migráciu (IOM) oznámila, že dostala núdzové volanie z medzinárodných vôd v Stredozemnom mori, kde sa ocitli v problémoch tri lode s utečencami. Volajúci údajne uviedol, že na jeho lodi je až tristo ľudí a plavidlo sa potápa. Obetí je podľa dostupných informácií zatiaľ dvadsať. Táto informácia prichádza len deň potom, ako sa v Stredozemnom mori potopila iná loď s migrantmi. V tomto prípade sa hovorí až o 900 obetiach.

Núdzové volanie obdržala rímska pobočka Medzinárodnej organizácie pre migráciu. IOM nemala k situácii žiadne ďalšie informácie.

Lode sa podľa organizácie pohybovali vedľa seba.

V pondelok stroskotala loď s utečencami aj neďaleko gréckeho ostrova Rodos. Tá vyplávala z Turecka a hovorí sa o minimálne troch mŕtvych, píše La Repubblica. Deväťdesiat ľudí sa zachránilo a tridsať skončilo v nemocnici.

Plavidlo údajne narazilo do skaly a rozlomilo sa.

More ako masový hrob

Informácie o potopených lodiach prichádzajú len deň potom, ako sa v Stredozemnom mori potopila iná loď s utečencami. Hovorí sa už o 900 obetiach.

Zdroj: SITA

Talianska pobrežná stráž pokračuje v pátraní po nezvestných. Podľa svedkov mnoho ľudí neprežilo, pretože boli počas plavby zamknutí v podpalubí. Na palube bolo podľa nich asi 50 detí a 200 žien.

Podobných nešťastí pribúda a zo Stredozemného mora sa pomaly stáva masový hrob.

"Robíme ,čo môžeme, aby sme našli pašerákov zodpovedných za tragédiu. Musíme ich postaviť pred spravodlivosť. Aj keď sa tým už nič na tomto  masakri nezmení, je správne aby za svoje skutky zodpovedali," vyhlásil po tragédii taliansky premiér Matteo Renzi.

Budú hľadať riešenia

Taliansky premiér volá po mimoriadnom summite, kde chce vyriešiť masový príliv imigrantov do jeho krajiny. Prevoz utečencov vníma ako biznis, pri ktorom zomierajú stovky ľudí.

Zdroj: SITA

Jeho želanie bolo vypočuté. Situáciou sa bude zaoberať mimoriadny summit Európskej Únie vo štvrtok. Zvolanie stretnutia oznámil predseda Európskej Rady Donald Tusk.

Stovky ľudí sú na mori v ohrození. Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:40 Inkognito
23:00 Dizajnérske duo Nate a Jeremiah I.
00:00 Dom snov do 100 dní
20:30 Tiesňová linka
22:35 Baby na ťahu
00:35 Profesionáli VIII.
21:55 9-1-1 III.
22:55 Stratené duše V.
23:55 Stratené duše V.
22:10 Kúzlovanie
22:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:45 Požiarnik Sam VIII.
22:10 Noční lovec
23:55 Proxima
01:40 Strážce spravedlnosti II.