Skoro jasno
32°
Bratislava
Leonard
16.8.2022
SPP eviduje pokles dodávok plynu takmer o štvrtinu
Zdielať na
Ekonomika

SPP eviduje pokles dodávok plynu takmer o štvrtinu

Zdroj: SITA

BRATISLAVA / Situácia s dodávkami zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko sa nezlepšuje. Kým minulý týždeň evidoval najväčší dodávateľ zemného plynu, spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), pokles dodávok plynu o zhruba 10 percent, v utorok už zaregistroval zníženie dodávok plynu o takmer 25 percent.

"Napriek tomu ubezpečujeme, že na zákazníkov SPP táto situácia nemá žiadny vplyv a plynulé dodávky sú v plnej miere zabezpečené. Aj po spomínanom znížení vieme pokryť dennú spotrebu všetkých zákazníkov SPP na Slovensku, od domácností až po veľké priemyselné podniky,“ dodal hovorca SPP Peter Bednár.

Zásobníky naplnené na maximum

Slovenskí plynári stále tvrdia, že majú pre prípadné obmedzenie dodávok plynu k dispozícii viacero nástrojov pre zabezpečenie plynulého zásobovania všetkých svojich zákazníkov.

"Podzemné zásobníky sú k dnešnému dňu naplnené takmer na maximum, čo predstavuje objem približne 1,5 miliárd metrov kubických plynu. To znamená, že objem plynu uskladnený len v zásobníkoch tak postačuje na pokrytie spotreby všetkých našich zákazníkov na približne päť mesiacov,“ konštatoval Bednár. Plynári zatiaľ nekonkretizovali čo, alebo kto je za krátením dodávok plynu.

Problémy s dodávkami plynu začali minulý týždeň v stredu. Celý minulý týždeň išlo približne o desaťpercentné krátenie dodávok plynu. Problémy s dodávkami ruského plynu hlásili aj Poľsko či Rakúsko.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne.

Strata šesť miliónov

Aj ruský zákaz dovážať poľnohospodárske produkty z krajín Európskej únie by pre Slovensko mohlo znamenať ročnú stratu šesť miliónov eur. Spomedzi členských krajín sa tak radíme medzi tie, ktoré by embargo malo zasiahnuť najmenej.

Zákaz by mal mať menší dopad už len na Luxembursko, kde sa predpokladá strata päť miliónov eur a na rumunskú ekonomiku, v prípade ktorej odhadovanú ujmu vyčíslili na jeden milión eur. Odhad zverejnil Európsky parlament, vychádzal pritom zo štatistík o vývoze za minulý rok.

Najväčšie straty by podľa zverejnených údajov mohli utrpieť v Litve, a to až 922 miliónov eur, a v Poľsku 840 miliónov. Medzi ďalšie krajiny výrazne zasiahnuté embargom zaradil parlament Nemecko, kde sa straty na základe údajov predchádzajúceho roka odhadujú na 589 miliónov eur, či susediace Holandsko s ujmou 503 miliónov eur.

Obdobné straty ako Slovensko by mohlo počítať aj Chorvátsko (7 miliónov) či Bulharsko (8 miliónov eur). Aj pre naše susediace krajiny, už okrem spomínaného Poľska, by mohol ruský zákaz znamenať vyššie škody ako pre nás. V prípade Českej republiky sú odhadované na 11 miliónov eur, Maďarska na 77 miliónov eur a Rakúska na 103 miliónov.

Drvivý dopad na hospodárstvo

Európsky parlament konštatuje, že ruský zákaz dovozu bude mať na hospodárstvo únie drvivý dopad. "Táto krajina je totiž druhým najväčším vývozným trhom pre európske poľnohospodárske produkty. Na druhej strane, 43 percent celkového ruského dovozu pochádza z EÚ," vysvetľuje EP vo svojom stanovisku.

Za minulý rok vyviezli štáty EÚ do Ruska poľnohospodárske produkty v objeme 11,3 miliardy eur. Očakáva sa, že embargo sa dotkne dovozu v hodnote 5,1 miliárd eur.

Rusko zakázalo dovoz potravín z EÚ, USA, Kanady, Austrálie a Nórska siedmeho augusta tohto roka. Stalo sa tak po tom, čo únia prijala voči nemu opatrenia v nadväznosti na ukrajinskú krízu a zostrel lietadla nad Ukrajinou.

Ruské embargo sa týka mäsa, mliečnych produktov, ovocia a zeleniny. Európska komisia už prijala podporné opatrenia v hodnote 155 mil. eur, ktoré majú pomôcť pestovateľom ovocia, zeleniny a výrobcom masla a syra.

Súvisiace články

Najčítanejšie