FINANCIE: Priemerný dlh slovenských dlžníkov je v tomto roku rovnaký ako vlani
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA - Priemerný dlh slovenských dlžníkov dosiahol v tomto roku sumu 2 600 eur. Zostal teda rovnaký ako v roku 2021. Vyplýva to z pravidelných analýz spoločnosti Kruk. Stále podľa vyjadrení firmy platí, že častejšie a viac si požičiavajú muži. Je to necelých 60 % dlžníkov s priemerným dlhom takmer 2 900 eur.
Najviac dlžníkov pochádza z Košického kraja, kde žije necelých 17 % slovenských dlžníkov s priemerným dlhom 2 300 eur. Najvyššie záväzky majú v priemere dlžníci z Bratislavy, a to 3 300 eur, ktorí tvoria 9 % všetkých dlžníkov na Slovensku.
„Ani tento rok to väčšina Slovákov nemá ľahké. Po pandemických opatreniach, pre ktoré mnohým z nich klesli príjmy, a tým sa zhoršila aj ich schopnosť splácať dlhy, prišla inflácia a zdražovanie energií,“ konštatuje generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová. Veľa domácností zareagovalo na tieto okolnosti podľa nej tým, že začali viac šetriť a obmedzovať činnosti, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné.
Stále však podľa Palendalovej existuje veľké percento tých, ktorí nevedia, ako postupovať, ako si vytvoriť konkrétny plán, kde obmedziť výdavky, ako zohnať ďalší zdroj príjmov alebo ako si rozložiť záväzky na dlhšie časové obdobie. „Príčinou dlhovej pasce nemusí byť vždy nezodpovedné správanie spojené s nízkou finančnou gramotnosťou, ale aj komplikovaná životná situácia spôsobená napríklad spomínanou pandémiou či infláciou. Základom je však vždy komunikácia s veriteľom a realistický pohľad na vlastné finančné možnosti,“ uvádza Palendalová.